Okładka książki "Bez skrupułów" Harlan Coben
Książka "Bez skrupułów" Harlan Coben

Bez skrupułów” Harlana Cobena jest kolejnym po „Nie mów nikomu” tytułem recenzowanym na naszym blogu. Nie bez powodu pierwsza część serii przygód Myrona Bolitara jest przez nas prezentowana, bo jest to bardzo dobry kryminał. Z ciekawą, niesztampową historią, wyrazistym głównym bohaterem, który niejednokrotnie zaskoczy czytelnika oraz rewelacyjnym zakończeniem.

„Bez skrupułów” Harlan Coben

Harlan Coben jest autorem bardzo mi bliskim. Recenzowałem już powieść „Nie mów nikomu”, która nie była częścią żadnej serii, ale bardzo przypadła mi do gustu. Szanuję Amerykanina za styl pisania, który jest bardzo pragmatyczny i konkretny. Dodatkowo podoba mi się jego sposób wprowadzenia elementów kryminału (Coben potrafi w swoich książkach zaskakiwać jak mało kto) i ciekawe historie. Stąd moim kolejnym krokiem naturalnie musiała być seria o popularnym Myronie Bolitarze. Zacząłem od początku, a więc od „Bez skrupułów”.

Przeczytaj także: „NIEWINNY” HARLAN COBEN – RECENZJA

Na samym początku napiszę, że pierwsza część przygód byłego agenta FBI, a aktualnie menagera sportowców bardzo mi się podobała. Sondując tego autora (na wstępie od razu kupiłem „Nie mów nikomu” i „Bez skrupułów”) usłyszałem, że Harlan Coben świetnie odnajduje się w tematyce sportowej, więc obydwie serie z panami Bolitar (jest jeszcze druga, z bratankiem Myrona) przypadnie mi do gustu. I tak właśnie było!

Kryminał w cobenowskim stylu

Pierwsza część opowiada o Kathy Culver – studentce, która w tajemniczych okolicznościach znika z terenu kampusu Uniwersytetu Restona w New Jersey. Wszystko wskazuje na to, że padła ofiarą gwałtu i zabójstwa, a półtora roku później jej zdjęcie trafia do pisma pornograficznego. Jakby tego było mało były narzeczony dziewczyny Christian Steele, wschodząca gwiazda amerykańskiego futbolu, odbiera telefon właśnie od Kathy. Bolitar wkracza do akcji na prośbę jej starszej siostry (notabene dawnej ukochane Mirona), która po zabójstwie ich ojca prosi naszego bohatera o pomoc.

Okładka książki "Bez skrupułów" Harlan Coben
Książka „Bez skrupułów” Harlan Coben

„Bez skrupułów” to typowy kryminał napisany w cobenowskim stylu. Bardzo dobrze zrobiony, ze skomplikowaną historią, która cały czas jest w centrum akcji. Liczne powiązania wszystkich bohaterów zamieszanych w sytuacje powoduje, że kłębek historii jest pokaźny, a my do samego końca nie wiemy, co się stanie po rozplątaniu nici. Szybkiemu czytaniu książki tempa nadaje styl Harlana Cobena: pragmatyczny, który rozbija historię na bardzo dużo krótkich rozdziałów.

Przeczytaj także: „W GŁĘBI LASU” HARLAN COBEN – RECENZJA

Bohater, jakiego dobra seria potrzebuje

Bardzo ważną częścią „Bez skrupułów”i, jak się domyślam całej serii, jest główny bohater, łączący wszystkie książki. W Myronie Bolitarze zaskakuje mnie jego historia (były agent rządowy, a teraz facet reprezentujący sportowców), zdolności logicznego rozumowania, cięty język i bezkompromisowość. Można powiedzieć, że Harlan Coben miał wspaniały pomysł na wykreowanie takiego typu bohatera. Spróbujcie przypomnieć sobie wszystkie kryminały, które do tej pory przeczytaliście i czy w jakiejkolwiek książce/serii spotkacie się z kimś podobnym? Ja nie potrafię znaleźć takiej osoby, bo w większości przypadków sprawy rozwiązuje bezkompromisowy policjant lub prokurator.

„Bez skrupułów” Harlan Coben – recenzja

„Bez skrupułów” czytałem w pociągu, podczas długiej drogi nad morze. Blisko dziesięciogodzinną podróż miała umilić mi niesztampowa historia z wyrazistym, niespotykanym w literaturze bohaterem. Przyznaję, że ten czas należał do bardzo udanych, bo sama książka Harlana Cobena jest zadowalająca. Jak na pozycję otwierającą cykl historii o Myronie Bolitarze jest to rozpoczęcie z grubej rury. Dzięki temu tym bardziej chce się zagłębić w kolejne części.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Marcin Łopienski

Czytelnik, recenzent i promotor literatury. Na co dzień wydawca miejskiego portalu Radia Eska w Białymstoku. Zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi stolicy Podlasia, jak również całego regionu. Z mediami, wcześniej głównie sportowymi, związany od 2016 roku. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielki fan mediów społecznościowych, piłki nożnej oraz serialu „Przyjaciele”. Kontakt: m.lopienski@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights