okładka książki "Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia" i J.R.R. Tolkien
Książka "Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia" i J.R.R. Tolkien

J.R.R. Tolkien – kim był twórca legendarnego Śródziemia? Biografia, ciekawostki, nagrody

Jego książki sprzedają się w milionach egzemplarzy, ekranizacje są zaliczane do najbardziej kasowych w historii Hollywood. Kim był twórca legendarnego Śródziemia? Oto J.R.R. Tolkien i jego krótka biografia.

J.R.R. Tolkien – biografia krótka

John Ronald Reuel Tolkien urodził się w 1892 roku w Bloemfontein w Oranii, w Południowej Afryce. Jego ojciec zmarł, gdy pisarz miał 4 lata. To spowodowało, że rodzina (matka z dwójką synów) przeniosła się do Anglii i zamieszkała w Birmingham. Od 1911 roku Tolkien studiował w Oxfordzie filologię klasyczną, a potem także angielską. 

W czasie I wojny światowej został zmobilizowany do armii i wysłany na front francuski. Dużo chorował i przebywał w szpitalach wojskowych. Po wojnie wrócił do Oxfordu, a następnie otrzymał posadę na uniwersytecie w Leeds. W 1924 roku został profesorem literatury angielskiej, a następnie wrócił wraz z rodziną do Oxfordu.

Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie, Oxford English Dictionary. Znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków m.in. łacinę, nordycki, staroislandzki, anglosaski czy staroirlandzki. 

Po śmierci żony w 1971 roku mimo emerytury Tolkien powrócił do nauczania akademickiego. 2 września 1973 roku zmarł w wieku 81 lat, w wyniku ciężkiego zapalenia płuc.

J.R.R. Tolkien – książki

J.R.R. Tolkien był prozaikiem, poetą i filologiem angielskim, uznaje się go również za prekursora literatury fantasy. Jego pierwszą powieścią, był wydany w 1937 roku „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, który zyskał dużą popularność wśród czytelników. W latach 1936 – 1949 powstawała natomiast kontynuacja tej książki, czyli „Władca pierścieni”. Trzy tomy powieści („Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże”, „Powrót Króla”) zostały ostatecznie opublikowane w 1954 roku.

Inne ważniejsze utwory prozatorskie pisarza to:

  • Silmarillion” (1977),
  • Historia Śródziemia”,
  • Niedokończone opowieści”.

Wszystkie wydane po śmierci twórcy przez jego syna Christophera Tolkiena. Pisarz był również autorem kilku krótkich form, opowiadań niezwiązanych lub luźno związanych z wielką mitologią, tzw. „Legendarium Śródziemia” (zawartej w 12-tomowej History of the Middle-earth).

Najbardziej znane krótkie opowiadania to:

  • Liść, dzieło Niggle’a”,
  • Rudy Dżil”,
  • Łazikanty”,
  • Pan Bliss”,
  • Kowal z Podlesia Większego”,
  • zbiór wierszy „Przygody Toma Bombadila i inne wersy z Czerwonej Księgi”, 
  • Silmarillion”, 
  • Niedokończone opowieści”, 
  • Księga zaginionych opowieści”.

J.R.R. Tolkien zajmował się na szeroką skalę również tłumaczeniami, pisaniem artykułów i opracowań, rysunkiem. W sumie jego dorobek liczy około dwustu publikacji.

Tolkien biografia i ciekawostki

J.R.R. Tolkien nie traktował zbyt poważnie swojego pisarstwa. Najważniejsza była nauka. Był autorem ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej. 

14 lat zajęło Tolkienowi napisanie powieści „Władca Pierścieni”. Pisarz nigdy nie był specjalistą w szybkim pisaniu na maszynie.

J.R.R. Tolkien nie lubił samochodów. Gdy już musiał korzystać ze środków transportu wybierał rower lub pociąg.

Kiedy syn Tolkiena Michael uzupełniał wojskowe dokumenty w rubryce zawód ojca wpisał „czarodziej”.

Sam autor do śmierci powtarzał, że „Władca pierścieni” nigdy nie pojawi się w kinach, że jest niemożliwym wyprodukowanie takiego filmu.

Wiele z dzieł Tolkiena ukazało się dopiero po jego śmierci. Do tej pory są to książki: „Niedokończone opowieści”, „Dzieci Húrina”, „Silmarillion” czy „Upadek Gondolinu”. Jest to zasługa syna Tolkiena, Christophera.

25 marca The Tolkien Society organizuje Dzień Czytania Tolkiena. Po raz pierwszy zorganizowano go 25 marca 2003 roku. Dzień Czytania Tolkiena obchodzony jest również w Polsce.

J.R.R. Tolkien – nagrody

J.R.R. Tolkien za dorobek naukowy i literacki otrzymał wiele nagród i honorowych doktoratów, między innymi w Holandii, Irlandii, Anglii, Francji czy Stanach Zjednoczonych. 28 marca 1972 roku z rąk królowej Elżbiety II mianowany Orderem Imperium Brytyjskiego i honorowym tytułem Komandora. To pierwsze wyróżnienie jest najwyższym odznaczeniem państwowym, przyznawanym najwybitniejszym brytyjskim twórcom i najsłynniejszym osobistościom.

Co ciekawe, ponad 10 lat temu odkryto, że J.R.R. Tolkien nie otrzymał literackiej nagrody Nobla, ponieważ zdaniem jury sposób prowadzenia narracji w trylogii „Władca pierścieni” nie był najwyższej jakości.

Przeczytaj także: „Dlaczego nie lubię czytać książek?”

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!

3.7/5 - (3 votes)

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *