Przygotowaliśmy najciekawsze czerwcowe nowości książkowe 2023 roku. Które premiery warto przeczytać? Dla wszystkich zaczytanych mamy dobre wiadomości. Premier na czerwiec jest naprawdę wiele! Specjalnie dla Was lista powieści, których nie powinno zabraknąć na Waszym regale.
Premiery książek czerwiec 2023. Na co zwrócić uwagę?
Czerwcowych nowości w 2023 roku jest naprawdę ogrom! W konsekwencji z początkiem miesiąca przygotowaliśmy premiery książek na czerwiec 2023. Wydawnictwa przygotowały naprawdę szeroką ofertę zapowiedzi wydawniczych. Dlatego jesteśmy przekonani, że każdy z Was wybierze coś dla siebie. My przy wyborze nowości książkowych postanowiliśmy podzielić książki na najważniejsze kategorie i wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. Poniżej lista zapowiedzi książek czerwiec 2023.
Nowości książkowe czerwiec 2023 – literatura piękna
„Intuicjonistka” Colson Whitehead
Pierwsza powieść autora „Kolei podziemnej” i „Miedziaków”, dwukrotnego laureata Nagrody Pulitzera. Debiut Colsona Whiteheada, który zachwycił zarówno krytyków, jak i czytelników i po raz pierwszy zwrócił uwagę na tego niezwykle dziś cenionego pisarza. „Intuicjonistka” to paraboliczna przypowieść w duchu science fiction. Najświeższa alegoria o motywach rasowych od czasów „Niewidzialnego człowieka”, czytamy w opisie wydawcy. Więcej na stronie wydawnictwa Albatros.
„Głupiec” Katarzyna Franus
Dowiadujesz się, że został Ci rok życia i że możesz podjąć leczenie, które jednak znacząco obniży jakość Twojego życia. Co robisz? Decydujesz się na wdrożenie procedur medycznych, czy wolisz nacieszyć się życiem, póki organizm silny i sprawny? Odpowiedź nie jest ani prosta, ani oczywista. Więcej na stronie wydawnictwa Czarna Owca.
„Córka z Kuby” Soraya Lane
Drugi tom cyklu „Utracone córki”, zaplanowanego na osiem powieści. Ta seria to urzekające i chwytające za serce powieści o utraconych miłościach, rodzinnych sekretach i podążaniu krętą ścieżką, którą prowadzi nas serce. Jak wiadomo, akcja książek rozgrywa się w dwóch planach czasowych w najpiękniejszych zakątkach świata (tym razem przeniesiemy się na Kubę). Więcej na stronie wydawnictwa Albatros.
„Cecylia” Annie Garthwaite
Rok 1431 to dla kobiety niebezpieczny czas na bunt. Pisana z feministycznej perspektywy epicka opowieść o wojnie domowej w XV-wiecznej Anglii, znanej jako wojna dwóch róż. Powieść historyczna i tak bardzo współczesna, że jej akcja mogłaby się rozgrywać na Downing Street. Dlatego więcej na stronie wydawnictwa Albatros.
Zapowiedź książek czerwiec 2023 – beletrystyka
„Eneida. Najpiękniejsza w dziejach historia o miłości, zdradzie i rozpaczy” Marilu Oliva
Opowieść znana z Eneidy Wergiliusza, tym razem przedstawiona z zupełnie innej perspektywy. „Eneida” to historia, która odmieniła losy świata. Jak czytamy, niewyczerpana moc mitu i niebywała siła kobiet. Więcej na stronie wydawnictwa Znak.
„Zaskocz mnie” Maggie Shipstead
Maggie Shipstead z werwą prowadzi nas przez trzy dziesięciolecia. Odmalowuje brudny Manhattan połowy lat siedemdziesiątych, elegancki Paryż i spalone słońcem przedmieścia Kalifornii. Dodatkowo po mistrzowsku kreśli postać Joan, kobiety, której nigdy nie udało się dostać na wymarzony szczyt, a której jedynym skarbem był skrywany przed całym światem sekret. „Zaskocz mnie” to książka nominowana do Nagrody Bookera. Więcej na stronie wydawnictwa Znak.
„Ostatnie lato w mieście” Gianfranco Calligarich
„Ostatnie lato w mieście”, wydane po raz pierwszy w 1973 roku, to gorzka opowieść o rozczarowaniu życiem i niechęci do zadowalania się jego resztkami. Gianfranco Calligarich przeplata nostalgię z ironią, a apatię traktuje jako nieusuwalną cechę współczesnego człowieka. Dodatkowo jego powieść to wyznanie miłości do nieznośnej lekkości rzymskiego bytu. Więcej na stronie wydawnictwa Czarne.
„Za plecami” Haśka Szyjan
Niektórzy czekali na tę wojnę całe życie. Inni zdecydowali się walczyć, bo to sprawa rodzinnego honoru – ich dziadek także zginął za Ukrainę. Ktoś wyszedł po kłótni z domu, trzasnąwszy drzwiami, i już nie zdążył się pogodzić. „Za plecami” to bezpruderyjna i zmysłowa powieść o wpływie, jaki wojna wywiera na mężczyzn i kobiety, na ich seksualność oraz role społeczne. Więcej na stronie wydawnictwa Czarne.
„Dzień dobry, ja też umieram” Olga Ptak
Na ile sposobów można umierać? Śmierć przez zapominanie, rozpad, bezruch, poświęcenie. Również śmierć z wykorzenienia. Umieranie jako istnienie poza czasem. Śmiertelny przemysł i samobójcza determinacja. Być może refleksja nad tym da nam to, czego naprawdę szukamy. Odpowiedź na pytanie: jak żyć? O tym właśnie jest ta książka. Więcej na stronie Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Nowości wydawnicze czerwiec 2023 – literatura faktu
„Święto nieważkości. Morawy” Michał Tabaczyński
Ojczyzna poetów – to tu tworzyli Jan Skácel, Otokar Březina, Jakub Deml, Ivan Blatný. Szkoła pisarzy – stąd do stolicy wyruszyli Bohumil Hrabal i Milan Kundera. „Święto nieważkości. Morawy” to nie tylko reportaż o Czechach, ale także literacki esej wędrowny, a może sebaldowska z ducha – więc apokaliptyczna i melancholijna – medytacja. Więcej na stronie wydawnictwa Czarne.
„Historia na śmierć i życie” Wojciech Tochman
Zbrodnia, której nie można wybaczyć, i jej ofiara. Dramat rodziny, z którego nie da się podźwignąć. Skazana kobieta i jej krzywda bez kresu. W „Historii na śmierć i życie”, reportażu z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego, Wojciech Tochman pisze o dziewczynie, która za swoją młodość, płeć i urodę zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. Więcej na stronie wydawnictwa Literackie.
„Wszyscy tak jeżdżą” Bartosz Józefiak
Bartosz Józefiak wyrusza w Polskę, aby zrozumieć, co się dzieje na polskich szosach. Opisuje wojnę między kierowcami a rowerzystami, organizację nielegalnych wyścigów, bezkarną jazdę po pijaku oraz najgłośniejsze wypadki, po których służby drogowe miały ostatecznie rozprawić się z piratami. Może to nieudolny system prawny odpowiada za społeczne przyzwolenie na szybką i ryzykowną jazdę? Więcej na stronie wydawnictwa Czarne.
„Znikając. Reportaże o matkach” Anna J. Dudek
„Chciałam napisać o matkach. Tylko o nich. Nie o motylach w brzuchu, nie o balonach, nie o fantasmagoriach, tylko o tym, co wszystkie próbujemy, jak się okazuje, schować. O samotności, o zmęczeniu, o zdziwieniu. O wkurwieniu. Także o utracie siebie i żmudnym odzyskiwaniu tożsamości w całej tej chwale bycia mamą”. Więcej na stronie wydawnictwa Znak.
Nowości wydawnicze czerwiec 2023 – historia i biografia
„Maud Montgomery. Uskrzydlona” Mary Henley Rubio
„Maud Montgomery. Uskrzydlona” jest fascynującą, intymną opowieścią o ukochanej pisarce wielu pokoleń, daleko wykraczającą poza to, co sama wyjawiła światu. To lektura obowiązkowa każdego miłośnika jej utworów. Dlatego więcej na stronie wydawnictwa Prószyński i S-ka.
„Czarny tort” Charmaine Wilkerson
„Czarny tort” to barwna opowieść o tym, jak dzieci rozlicza się z win rodziców, ale także o tym, jak sekrety, wspomnienia, a nawet nasze nazwiska mogą wpływać na nasze relacje z ludźmi i całe życie. Charmaine Wilkerson zabiera nas w podróż przez czas i kilka kontynentów, w której towarzyszą nam złożone, wspaniale skonstruowane postaci. Soczysta, a zarazem zdumiewająco mądra powieść. Więcej na stronie wydawnictwa Znak.
Zapowiedzi wydawnicze czerwiec 2023 – kryminały
Czerwcowych nowości w 2023 roku ponownie jest ogrom! Było ich aż tyle, że postanowiliśmy przygotować premiery najlepszych kryminałów. Dlatego oddzielne zestawienie z największymi perełkami tego gatunku znajdziecie na blogu.
Przeczytaj także: PREMIERY KSIĄŻEK MAJ 2023. PO KTÓRE NOWOŚCI WYDAWNICZE SIĘGNĄĆ?
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, Twitterze i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!
Dziękuję za sporą dawkę informacji o premierach. Z pewnością na liście do przeczytania znajdzie się książka Wojciecha Tochmana.
Bardzo się cieszę, że jedna z książek z zestawienia znalazła się na Twojej liście. Pozdrawiam i zapraszam do lektury innych naszych tekstów!