Książka
Książka

Premiery książek maj 2023. Po które nowości wydawnicze sięgnąć?

Przygotowaliśmy najciekawsze majowe nowości książkowe 2023 roku. Które premiery warto przeczytać? Dla wszystkich zaczytanych mamy dobre wiadomości. Premier na maj jest naprawdę wiele! Specjalnie dla Was lista powieści, których nie powinno zabraknąć w koszyku.

Premiery książek maj 2023. Na co zwrócić uwagę?

Majowych nowości w 2023 roku jest naprawdę ogrom! W konsekwencji z początkiem miesiąca przygotowaliśmy premiery książek na maj 2023. Wydawnictwa przygotowały naprawdę szeroką ofertę zapowiedzi wydawniczych, dlatego jesteśmy przekonani, że każdy z Was wybierze coś dla siebie. My przy wyborze nowości książkowych postanowiliśmy podzielić książki na najważniejsze kategorie i wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. Dlatego poniżej lista zapowiedzi książek maj 2023.

Nowości książkowe maj 2023 – literatura piękna

Miłość w cieniu słońca” Katarzyna Grochola

Nowa książka Katarzyny Grocholi. Mianowicie o szukaniu szczęścia na przekór całemu światu. I oczywiście o miłości! Wzruszająca historia Harriet i Andrew. Ona – wyzwolona artystka, tuż po traumie rozstania. On – pracownik korporacji, pełen lęków i ograniczeń, z jakich leczy go miłość. Zatem połączyło ich uczucie niebanalne pod każdym względem. Więcej na temat „Miłości w cieniu słońca” na stronie wydawnictwa Literackie.

Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni” Toshikazu Kawaguchi

Mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa. Kontynuacja międzynarodowego bestsellera sprzedanego w trzech milionach egzemplarzy. W „Opowieściach z kawiarni” spotkamy zarówno bohaterów „Zanim wystygnie kawa”, jak i zupełnie nowe osoby. Więcej o pozycji Toshikazu Kawaguchiego na stronie wydawnictwa Relacja.

Atlas. Historia Pa Salta” Lucinda Riley, Harry Whittaker

Przed nami długo wyczekiwany finał najpopularniejszej na świecie serii obyczajowej „Siedem sióstr”! „Atlas. Historia Pa Salta” to opowieść pełna miłości i trudnych wyborów, przekraczająca granice lądów i oceanów, której finał został zapisany w gwiazdach. Więcej na stronie wydawnictwa Albatros.

„Moje ukochane T-shirty” Haruki Murakami

Haruki Murakami w „Moich ukochanych T-shirtach” pokazuje nam swoje koszulki. Zdjęciom towarzyszą krótkie, bezpośrednie eseje zawierające rozmyślania na temat przyjemności picia Guinnessa w lokalnych pubach w Irlandii, jedzenia hamburgera zaraz po przybyciu do Stanów oraz hawajskiej kultury surferów z lat 80-tych. Dodatkowo fotografie w połączeniu z esejami odsłaniają przed nami bogatą i ekscentryczną osobowość Murakamiego. Więcej na stronie wydawnictwa Muza.

Zapowiedź książek maj 2023 – beletrystyka

Złodzieje żarówek” Tomasz Różycki

Życie w bloku, arcydziele surowego piękna czasów późnej komuny, to prawdziwa metafora istnienia człowieka nowoczesnego. Pod doskonałym piórem Tomasza Różyckiego wielka płyta przeistacza się w wielopiętrową opowieść o życiu bloku i jego mieszkańcach, splecioną z sąsiedzkich plotek i osiedlowych legend. Więcej na temat tej powieści na stronie wydawnictwa Czarnego.

Nasze winy” Louise Kennedy

Jeden z najgłośniejszych debiutów 2022 roku. Osadzona w Irlandii Północnej w czasach Kłopotów powieść o młodej kobiecie rozdartej między lojalnością wobec wspólnoty a namiętnością. Nasze winy” to olśniewająca powieść o miłości w czasach niepokoju. W konsekwencji bolesna, szczera i nieodkładalna. Po więcej zapraszamy na stronę wydawnictwa Poznańskie.

Pięć ran” Kirstin Valdez Quade

Kirstin Valdez Quade, której opowiadania okrzyknięto na łamach „New York Timesa” arcydziełami, w swoim debiucie snuje poruszającą opowieść o przełomowym roku z życia pewnej niezwykłej kilkupokoleniowej rodziny. Pięć ran” to historia miłości, poświęcenia i codziennych prób ratowania naszych bliskich, które z góry skazane są na porażkę. Więcej na jej temat na stronie wydawnictwa Znak.

Lekcje” Ian McEwan

Ian McEwan powraca z nową, ambitną i urzekającą powieścią! Bezsprzecznie epicka i kameralna historia ludzkiego życia na przestrzeni pokoleń i z historycznymi zawirowaniami w tle. „Lekcje” są kroniką naszych czasów opowiedzianą przez pryzmat życia jednego człowieka – wnikliwymi rozważaniami na temat natury historii i istoty ludzkości. Dlatego więcej na temat tej pozycji na stronie wydawnictwa Albatros.

Inna dusza” Łukasz Orbitowski

Łukasz Orbitowski powraca z „Inną duszą”! Powieścią, za którą zdobył Paszport Polityki, nominacje do Nagrody Literackiej „Nike” oraz do Nagrody Literackiej Gdynia. Orbitowski z niesamowitą pieczołowitością uchwycił Polskę czasu transformacji, dokonując wiwisekcji zachowań i mechanizmów, które kierowały ludźmi w nowej rzeczywistości. W konsekwencji lata dziewięćdziesiąte odarto tutaj z sentymentu. Więcej na stronie wydawnictwa Świat Książki.

Nowości wydawnicze maj 2023 – biografia

Kora. Się żyje. Biografia” Katarzyna Kubisiowska

Ola. Olga. Kora. Jedyna taka biografia. Nie ma jednej Kory. Każdy z jej bliskich, przyjaciół, znajomych, kto kiedykolwiek z nią się zetknął, mówi o innej osobie. Kobieta – żywioł. Ikona. Sprawcza, bezkompromisowa, waleczna. Brała z życia, co chciała – pożerała słabych mężczyzn, podziwiała mocne kobiety. Przede wszystkim na strachu i samotności zbudowała niewiarygodną siłę. Więcej na stronie wydawnictwa Znak.

Prezydent” Aleksander Kwaśniewski, Aleksander Kaczorowski

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy tak otwarcie mówi o prezydenturze, rodzinie i samym sobie. Opowiada o początkach w polityce, przemianach po 1989 roku. Zdradza również, jak to jest być jednocześnie prezydentem i ojcem nastolatki, oraz jaki ma przepis na udane małżeństwo. Więcej na stronie wydawnictwa Znak.

Premiery książkowe maj 2023 – literatura faktu

Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego” Małgorzata Nocuń

Małgorzata Nocuń oddała głos bohaterkom, które przeżyły blokadę Leningradu w 1941 roku, oraz tym, które były w Ukrainie w lutym 2022. Więźniarkom łagrów, działaczkom na rzecz praw człowieka oraz kobietom zaślepionym ideologią, szczerze kochającym Związek Radziecki. W konsekwencji powstał poruszający, mocny i wielowymiarowy portret kobiet, które potrafią przetrwać wbrew wszystkiemu. Więcej na stronie wydawnictwa Czarnego.

Korespondentki. Chodź, pokażę ci wojnę” Elizabeth Becker

Trzy kobiety, trzy historie, jedna wojna. Wietnam. Cierpienie, łzy, strach, zniszczenie, ból. I one, które jako pierwsze pokazały prawdziwe oblicze wojny. Pionierki, które nie bały się kul, bomb, śmierci. Dlatego na zawsze odmieniły oblicze reportażu wojennego. Więcej na stronie wydawnictwa Znak.

Taki jest Berlin” Justyna Burzynski

Czym jest to charakterystyczne berlińskie powietrze, Berliner Luft, którym tak wielu chce oddychać? W czym tkwi fenomen tego ekscentrycznego miasta i jego siła? Skąd więc pochodzą jego niesamowita energia i oryginalność? Poznaj Berlin poza utartymi szlakami. Więcej na stronie wydawnictwa Muza.

Nowości wydawnicze maj 2023 – literatura młodzieżowa

Nie o takiej córce marzyliście” Erika L. Sánchez

W świecie pełnym uprzedzeń i nadmiernych oczekiwań łatwo zrobić coś strasznego. Mianowicie książka porusza takie tematy jak: przemoc, depresja, próba samobójcza, nadużycia seksualne, wykluczenie społeczne, homofobia. Bez wątpienia obowiązkowa lektura o przetrwaniu w skomplikowanym kulturowo świecie.

Muchomory w cukrze” Marta Bijan

Pięcioro świeżo upieczonych maturzystów, Fio, Wenus, Hanna, Kostek i Robin, spędzają lato w Domku z Drewna i Szkła. Właścicielem tego miejsca jest starszy od nich Adam – przybrany brat Kostka, sprawiający wrażenie odklejonego od rzeczywistości, przez co intrygujący i tajemniczy. Odcięci od świata, pośrodku niczego, nie wiedzą już kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.

Zapowiedzi wydawnicze maj 2023 – kryminały

Majowych nowości w 2023 roku ponownie jest ogrom! Było ich aż tyle, że postanowiliśmy przygotować premiery najlepszych kryminałów. Dlatego oddzielne zestawienie z największymi perełkami tego gatunku znajdziecie na blogu.  

Przeczytaj także: PREMIERY KSIĄŻEK KWIECIEŃ 2023. PO KTÓRE NOWOŚCI WYDAWNICZE SIĘGNĄĆ?

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *