okładka książki "Reset. Świat na nowo" Karolina Korwin-Piotrowska
Książka Karolina Korwin-Piotrowska - "Reset. Świat na nowo"

„Reset. Świat na nowo” Karolina Korwin-Piotrowska – recenzja

Reset. Świat na nowo” jest zbiorem wywiadów przygotowanych przez dziennikarkę Karolinę Korwin Piotrowską, gdzie swoje przemyślenia przedstawiają osoby ze świata kultury i sztuki, przedsiębiorcy i badacze. Pani Karolina zadała swoim rozmówcom pytania związane z wpływem pandemii na ich życie.

Musimy przyznać, że byliśmy nieco sceptycznie nastawieni do tej pozycji. Czytaliśmy dużo pochlebnych opinii, ale obawialiśmy się, że to będą to wyłącznie przemyślenia celebrytów. Czyli coś w stylu: zamożni ludzie będą opowiadać jak strasznie było im przetrwać pandemię w ich pięknych domach. Cieszymy się, że się pomyliliśmy. Otrzymaliśmy bowiem zbiór przemyśleń osób przyziemnych, rozumiejących rzeczywistość i zmagających się z nią tak jak każdy z nas.

Reset, czyli gwiazdy poznają świat na nowo

Osią tych rozmów była praca i to jak zmieniło się funkcjonowanie w przestrzeni publicznej. Artyści mówili, że z jednej strony chcieli angażować się w projekty charytatywne, ale z drugiej ciągle myśleli o zabezpieczeniu swojej rodziny. Dlatego musieli szukać także projektów komercyjnych.

Analizując „Reset. Świat na nowo” nie można pominąć elementów związanych ze zdrowiem. Wszystkim towarzyszyła obawa o kondycje najbliższych i przyjaciół, a także doskwierał im brak kontaktu z drugim człowiekiem. Zastanawia nas także, że wśród całego szaleństwa covidowego rozmówcy pani Karoliny znajdowali czas na rozmowy, rozważania i kreatywność. Jak również nowe pomysły spędzania czasu z rodziną. Bardzo im zależało, aby w przyszłości nie rozpatrywać tego okresu jako zmarnowanego.

"Reset. Świat na nowo: Karolina Korwin-Piotrowska
Książka Karolina Korwin-Piotrowska – „Reset. Świat na nowo”

Robić swoje niezależnie od warunków

Zagubienie, strach i niemoc, a także sprzeczne informacje ze świata polityki i mediów wprowadzały negatywną atmosferę do ich życia. Ostatecznie jednak skupiali się na tym, aby robić swoje. Próbować żyć każdego dnia i zastanowić się, czy te wszystkie aspekty, które zostały ograniczone, były im aż tak potrzebne. Oczywiście wspominali o elementach życia, których im brakuje. Wymieniali tu choćby podróże, spotkania z przyjaciółmi, spotkania ze współpracownikami. Każdemu z nas jednak czegoś brakuje.

Dodatkowym pozytywnym aspektem tej książki są z pewnością nawiązania do literatury, filmów i wspomnienia badaczy humanizmu. Wydaje nam się, że pani Karolina z premedytacją zaprosiła osoby z różnych dziedzin nauki i sztuki, aby pokazać możliwie jak najszersze spektrum doświadczeń indywidualnych.

Dialog autorki z rozmówcami

Muszę przyznać, że jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zarówno formą wywiadów, jak i informacji jakie z nich wypływają. Sami sceptycznie podchodzimy do tego typu książek, bo zwykle pytania są nieprzemyślane, a odpowiedzi długie i zwykle niezwiązane z pytaniem. Tutaj jest zupełnie inaczej, pytania są konkretne, a rozmówczyni dodatkowo dostosowuje je do swoich odbiorców. Pozwala im dokończyć swoje historie i wydaje nam się, że spontanicznie reaguje na odpowiedzi. Przeczytaliśmy tę książkę w dwa wieczory, ale uważamy, że spokojnie można ją skończyć w jeden.

Na jeden wieczór

Podsumowując w naszej ocenie historie przedstawione w książce są bardzo ciekawe i przemyślenia bohaterów są realistyczne. Nie można z góry zakładać, że takie przedstawienie spodoba się każdemu odbiorcy. Książka „Reset. Świat na nowo” umiliła nam wieczory i pobudziła do myślenia. I o to chodzi!

Zajrzyj na naszego Facebooka i Instagrama!

Jeśli zainteresował cię ten artykuł, może zaciekawić cię również „Ukochane równanie profesora”

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *