Okładka książki "Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak" Maya Angelou
"Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak" Maya Angelou

Która książka najbardziej Wami wstrząsnęła w ostatnim czasie? U mnie zdecydowanie była to „Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak”. Książka autorstwa Mayi Angelou to historia o byciu członkiem wykluczonej wspólnoty i wstrząsającym doświadczeniu segregacji rasowej. 

„Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” Maya Angelou 

Trzyletnia Maya Angelou i jej o rok starszy brat jadą sami pociągiem z Zachodu na głębokie Południe (do Stamps w stanie Arkansas). Małżeństwo ich rodziców się rozpada, a ojciec wysyła ich do swojej matki. Następnie nagle zabrana jest przez ojca do St. Louis i oddana pod opiekę matki, której konkubent wykorzystuje ją seksualnie. Wtedy Maya milknie na prawie pięć lat, wraca do Stamps i dzięki odkryciu poezji w końcu przemawia. Później już jako nastolatka (tym razem z bratem) wraca do matki do Kalifornii. 

Przeczytaj także: „LATA” ANNIE ERNAUX – RECENZJA  

To w tym miejscu spotkały ją traumatyczne doświadczenia, które odcisnęły się bolesnym piętnem na jej życiu. Została mamą w wieku siedemnastu lat i dopiero w 1959 roku zdecydowała się skupić na pisaniu. „Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak”, pierwsza autobiograficzna książka Angelou. Pzyniosła jej międzynarodową sławę i przez dwa lata nie schodziła z listy bestsellerów „New York Timesa”. Poruszająca i inspirująca historia tej nietuzinkowej kobiety sprawiła, że stała się ona symbolem odwagi, odporności psychicznej oraz ikoną walki o prawa słabszych.

Dramatyczna opowieść 

Opowieść autorstwa Mayi Angelou opisałbym słowami: dramatyczna i jednocześnie pełna godności. Bo autorka nazwała po imieniu amerykańską rzeczywistość lat 30. i 40. XX w. i chociaż te losy dla współczesnych mogą wydawać się wstrząsające, to jednak są one zbliżone do dziejów innych czarnoskórych dziewczynek (nastolatek i kobiet też). Maya Angelou w swojej opowieści jest niebywale zdystansowana, a przecież przechodzi piekło. 

Okładka książki "Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak" Maya Angelou
„Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” Maya Angelou

„Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” można również traktować jako lekcję o historii USA, bo opowieść Angelou jest wyjątkową podróżą po Ameryce. Ta ponadprzeciętność tkwi bowiem w perspektywie. Historia opowiadana jest oczami czarnych obywateli, którzy w końcu podnieśli głowy, dłonie zacisnęli w pięści i zaczęli walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie amerykańskim. Jeśli interesują Was Stany Zjednoczone, to lektura tej książki daje szansę zrozumienia ich burzliwych dziejów. 

Brutalny język 

Opowieść Mayi Angelou jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu: języka. Z jednej strony bardzo brutalny, zawierający takie słowa jak „murzyn” (tłumaczka zwraca uwagę, że w powieści i tamtych czasach jest to słowo wręcz neutralne) i bogaty w wyszukane metafory. Lecz z drugiej strony realistyczne dla regionalnej społeczności dialogi, z drugiej strony wyzuty z emocji osoby opowiadającej.  

Przeczytaj także:  „ZEŁENSKI” WOJCIECH ROGACIN – RECENZJA

„Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” to powieść autobiograficzna, poznajemy tu historię dorastającej dziewczynki. W języku autorki również widać ten rozwój. Im Maya Angelou jest starsza tym widzi więcej i zdecydowanie obszerniej potrafi opisać swoje emocje i odwzorować otoczenie. I chociaż książka ma zdecydowanie dramatyczny wydźwięk, to znajdziemy w niej również przebłyski dobra. Nic lepszego we wrześniu nie przeczytałem, dlatego gorąco Wam polecam. 

„Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak” Maya Angelou 

Maya Angelou snuje tu autobiograficzną opowieść o dorastaniu w Stamps. Kobietę, z racji czarnego koloru skóry, zaliczano tam do tych najgorszych. To historia o byciu członkiem wykluczonej wspólnoty i wstrząsającym doświadczeniu segregacji rasowej. Jakby tego było mało, „Wiem, dlaczego w klatce śpiewa ptak”, to również opowieść o trudnych relacjach rodzinnych i zdecydowanie za szybkim dorastaniu. 

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Marcin Łopienski

Czytelnik, recenzent i promotor literatury. Na co dzień wydawca miejskiego portalu Radia Eska w Białymstoku. Zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi stolicy Podlasia, jak również całego regionu. Z mediami, wcześniej głównie sportowymi, związany od 2016 roku. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielki fan mediów społecznościowych, piłki nożnej oraz serialu „Przyjaciele”. Kontakt: m.lopienski@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights