Okładka książki "Zinedine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie" Luca Caioli
Książka "Zinedine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie" Luca Caioli

Życie i niesamowita kariera Zinedine’a Zidane’a zamknięta w 110 minutach. Czy było warto? Luca Caioli stworzył interesującą książkę, która pozwala zrozumieć najlepszego piłkarza swojej epoki.

„Zinedine Zidane” Luca Caioli

Finał mistrzostw świata 2006. Włochy – Francja na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Ten mecz, tak symboliczny, stał się motywem przewodnim książki autorstwa Luki Caioli. Podczas tych 110 minut działo się wszystko: rzut karny zamieniony na gola podcinką, reorganizacja drużyny przez kapitana, a także sławne uderzenie „z byka” w klatkę piersiową Materazziego. To biografia w formie wspomnień, w których mieszają się epoki i zdarzenia. Luca Caioli odwiedza Marsylię, Cannes, Bordeaux, Turyn oraz Madryt, opowiadając o życiu i karierze Zinedine’a Zidane’a.

Przeczytaj także: „ZA ZASŁONĄ UŚMIECHU” ARNAUD RAMSAY – RECENZJA

Zinedine Zidane to jeden z najlepszych piłkarzy, ale również trenerów w historii futbolu. Trzeba więc wspomnieć, że omawiana książka jest już drugim wydaniem książki o Zizou. Inspiracją do wznowienia publikacji były zaskakujące sukcesy Francuza jako trenera Realu Madryt. Dlatego nie może dziwić, że obecna edycja jest o ponad 30 stron grubsza od tej z 2014 roku.

Biografia wielkiego piłkarza

Dla niejednego czytelnika zaskoczeniem będzie nietypowa budowa książki, co daje się zauważyć już po przyjrzeniu się spisowi treści. Mamy tutaj do czynienia z dwoma typami rozdziałów. Jedne są zatytułowane minutami, w których podczas finału mistrzostw świata działo się coś istotnego. Rozdziały te jednak nie skupiają się tylko na konkretnych sytuacjach. Te są jedynie powodem do opisania różnych aspektów i etapów kariery Zidane’a. Co ważne, Luca Caioli nie trzyma się chronologii, więc możecie odnieść wrażenie, że lektura jest chaotyczna. Nic bardziej mylnego, książka nie wypada w tym aspekcie wcale źle.

Okładka książki "Zinedine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie" Luca Caioli
Książka „Zinedine Zidane. Sto dziesięć minut, całe życie” Luca Caioli

Poza wspomnianymi rozdziałami, mamy również takie, które nie są związane z daną minutą z pamiętnego finału mistrzostw świata. Te poprzedzone są najczęściej rozmowami z innymi wybitnymi osobowościami ze świata piłki. W książce znaleźć można rozmowy Luki Caioliego z Lilianem Thuramem, Vincente del Bosque, Jorge Valdano czy Marcello Lippim. Prezentują oni swój punkt widzenia na karierę Zidane’a, często dzieląc się ciekawymi spostrzeżeniami.

Wyjątkowa książka o wyjątkowym piłkarzu

Książka autorstwa Luki Caioli to wyjątkowa pozycja, nie tylko ze względu na wspomniany format. Pozycja jest zdecydowanie bardziej opowieścią niż typową biografią wielkiego piłkarza. Bardzo spodobał mi się pomysł z wywiadami, które przedstawiają różne poglądy na temat wydarzeń z życia Francuza. Co ważne, Luca Caioli sięgnął nie tylko po osoby z piłkarskiego świata. Ekspert z zakresu marketingu politycznego przedstawia wielki wpływ Zidane’a na francuskie społeczeństwo. Były zawodnik Realu Madryt jest uznawany za symbol integracji Francji, co jest kolejnym interesującym aspektem dotyczącym Zinedine’a Zidane’a.

Przeczytaj także: „DYSKRETNE PRZYWÓDZTWO” CARLO ANCELOTTI – RECENZJA

Luca Caioli w sposób zwinny i dosyć skrótowy opowiedział o wydarzeniach z piłkarskiej kariery Zidane’a. Trudnym zadaniem jednak byłoby wynudzenie czytelnika. Usuwając z książki wspomniane wywiady, lektura liczyłaby zapewne mniej niż 200 stron. Chyba nie muszę przekonywać, że o barwnych wydarzeniach z kariery Zidane’a można napisać tzw. cegłę. Czy jednak taka lektura znalazłaby sporą liczbę wielbicieli, jeśli byłaby oparta jedynie na skrupulatnych opisach meczów, liczbach oraz statystykach piłkarza? Śmiem twierdzić, że i tu zaistniałby pewien problem.

„Zinedine Zidane” Luca Caioli – recenzja

Książka Luki Caioli zasługuje na uwagę, ponieważ wyróżnia się spośród innych biografii na wydawniczym rynku. Jest to również, a może przede wszystkim, lektura o jednym z najlepszych piłkarzy w historii futbolu. Historię Zinedine’a Zidane’a po prostu musi znać każdy szanujący się fan piłki nożnej.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

5/5 - (1 vote)
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights