Okładka książki "Zapłata" Małgorzata Rogala
Książka "Zapłata" Małgorzata Rogala

Zapłata

Pierwsze spotkanie z duetem Górski i Tomczyk i po lekturze nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po kolejne części. Małgorzata Rogala stworzyła ciekawy kryminał, w którym zwraca naszą uwagę na kruchość granicy pomiędzy dobrem a złem.

W jednym z warszawskich klubów dochodzi do morderstwa. Ginie syn adwokata. Agata Górska i jej partner Sławek Tomczyk dostają wezwanie na miejsce zbrodni. Sprawa jest skomplikowana, niejednoznaczna i trudna. Narzędzie zbrodni zupełnie inne i nieszablonowe. Śledztwo nie jest jednowymiarowe. Bohaterowie aby zrozumieć i zbadać sprawę, muszą sięgnąć do przeszłości ofiary i odkryć zaskakujące fakty.

,,Zapłata” jest pierwszym tomem z serii Małgorzaty Rogali opowiadającej o przygodach i śledztwach Agaty Górskiej i jej partnera Sławka Tomczyka. Autorka, nazywana mistrzynią kryminału psychologicznego, zabiera czytelnika w świat przemocy, wyrachowania i wielu tajemnic. Przedstawia przerażające i straszne wydarzenia oraz czyny na tle normalnych, spokojnych, zupełnie zwykłych ludzi i ich zachowań. Miesza dobre emocje ze złymi, pozytywne czynniki życia z negatywnymi, wszystko po to, by zwrócić naszą uwagę na kruchość granicy pomiędzy nimi. Pokazuje czytelnikowi odruchy i ich motywy, kierujące każdym z bohaterów, po obu stronach barykady, zarówno policjantów, jak i przestępców, tym bardziej, że często ci drudzy są po prostu zagubionymi ludźmi, a nie tylko wyimaginowanymi zbrodniarzami z krwi i kości.

Autorka miesza i łączy losy postaci na pozór innych, obcych, pochodzących z różnych światów. Tło obyczajowości, codzienności, a przede wszystkim wielu uczuć, przybliża świat przedstawiony przez autorkę. Nie wydaje się być on taki daleki, a wręcz przeciwnie, jest bardzo ludzki. ,,Zapłata” jest fikcyjną historią kryminalną, ale dzięki kunsztowi autorki mogła ona wydarzyć się naprawdę. Wątek kryminalny, stanowiący trzon opowieści jest uzupełniony elementami prawdziwymi, normalnymi, zwyczajnymi, które dzieją się wokoło codziennie. Pisarka specjalnie swoich fikcyjnych bohaterów osadziła w realnym świecie, aby obyczajowość i emocjonalność powieści miała dużo większy wydźwięk, a jednocześnie, by czytelnicy mieli wrażenie prawdziwości tej historii.

O głównych bohaterach na pewno możemy napisać, że to przede wszystkim ludzie. Górska i Tomczyk nie są genialnymi śledczymi jak Poirot z ogromem natręctw, a prostymi ludźmi takimi jak ja i ty. Z kłopotami, rozterkami, tragediami i sukcesami jak u większości osób w Polsce. Ich problemy są pospolitymi, zwyczajnymi. Oczywiście praca jaką wykonują niesie ze sobą inny bagaż doświadczeń, ale wewnątrz są tacy jak wszyscy. Targają nimi emocje i popełniają błędy. Autorka postarała się, aby jej bohaterowie i sama historia jaką stworzyła, były spójne, nie jednowymiarowe, ale zrozumiałe i bliskie zwyczajnym ludziom.

Małgorzata Rogala w sposób obrazowy, wręcz zdjęciowy przedstawia świat warszawskich policjantów i przestępstw. Czytając książkę odniosłem wrażenie, że niektóre elementy napisane zostały dosłownie pod film. Pewne sceny i wydarzenia miałem dosłownie przed oczami, jakbym oglądał kryminał albo serial akcji. Autorka swoją wyobraźnię umiejętnie przelała na papier, dodatkowo opisując wszystko w sposób łatwy dla czytelnika. Powieść dosłownie ,,zjada się”, przeczytanie całości zajmuje moment, co tylko potwierdza umiejętności i sprawność pisarską Rogali. Czytanie nie sprawia trudności, a cieszy. Prosty, sprawny język autorki i łatwy do wyobrażenia świat przedstawiony w powieści, sprawiają, że od książki nie można się oderwać, a po przeczytaniu pierwszej części, ma się ogromną chęć na poznanie dalszych losów bohaterów.

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *