Okładka książki "Uwięziona" B.A. Paris
Książka "Uwięziona" B.A. Paris

„Uwięziona” B.A. Paris – recenzja 

Czy B.A. Paris napisała w swojej karierze słabą książkę? Śmiem twierdzić, że jeśli tak, to musiał to być wybitny wypadek przy pracy. Uwięziona” to potwierdzenie, że brytyjska pisarka utrzymuje dobrą formę. Choć zdecydowanie nie jest to jej najlepsza powieść.

Materiał powstał dzięki współpracy z wydawnictwem Albatros.

Uwięziona” B.A. Paris 

Amelie nie miała łatwego życia. Nastolatka została osierocona przez własnego ojca i wylądowała na ulicy. Przeprowadziła się z rodzinnego Paryża do Londynu, gdzie zdobyła posadę w redakcji jednego z najlepszych luksusowych magazynów. Dodatkowo poślubiła właściciela wydawnictwa – miliardera Neda Hawthorpe’a. Bohaterkę poznajemy w chwili, gdy budzi się w ciemnym pokoju. Nie ma pojęcia, dokąd ją zabrano i dlaczego. Kim są jej tajemniczy porywacze? To kolejna powieść przeczytana przeze mnie w ostatnim czasie, gdy akcja opowiadana jest w dwóch liniach czasowych – „kiedyś” i „teraz”. Jak „Uwięziona” wypada na tle innych tego typu lektur?  

Przeczytaj także: „TERAPEUTKA” B.A. PARIS – RECENZJA

Początek z wysokiego C 

Powieści B.A. Paris charakteryzują się krótkimi rozdziałami, dynamiczną akcją i intrygującą historią, która zachęca czytelnika do przeczytania całości w jeden bądź dwa wieczory. Brytyjska pisarka w świetny sposób potrafi stworzyć interesującą intrygę. Właśnie to lubię w jej książkach – każda strona dawała więcej pytań niż odpowiedzi. „Uwięziona” jak żadna z powieści tej autorki posiada bardzo mocny początek. W tym przypadku idealnie sprawdza się akcja prowadzona stopniowo, raz po raz odkrywając przeszłość głównej bohaterki. Z wypiekami na twarzy odkrywałem wydarzenia, które doprowadziły do uwięzienia w ciemnym pokoju.  

Okładka książki "Uwięziona" B.A. Paris
Książka „Uwięziona” B.A. Paris

Im dalej w las, tym mniejszy zachwyt 

Niestety, muszę w tej chwili włożyć łyżkę dziegciu do tej beczki miodu. „Uwięziona” to dosyć nierówna powieść. Obiecujący początek tylko rozbudził wielkie apetyty. Losy Amelie łudząco przypominają opowieść o Kopciuszku. Spotkanie księcia staje się jednak w tym przypadku początkiem niebezpiecznej gry, w której stawką jest ludzkie życie. To sprawia, że przemierzamy lekturę z wypiekami na twarzy. Lecz tylko do pewnego momentu. Gdy Amelie jakimś cudem uda się ujść z życiem, wówczas akcja zwalnia i przyjemności z czytania jest coraz mniej. Śmiem twierdzić, że ze wszystkich przeczytanych przeze mnie książek B.A. Paris, ta była pierwszą, na której zakończenie czekałem najmniej.

Przeczytaj także: „NA SKRAJU ZAŁAMANIA” B.A. PARIS – RECENZJA

Przykład domestic noir  

Jednocześnie trudno mi powiedzieć, aby najnowsza powieść amerykańskiej autorki okazała się kompletną klapą. Po przeczytaniu czterech książek B.A. Paris po prostu pragnie się czegoś nowego, wskoczenia na jeszcze wyższy poziom. Tutaj tego zabrakło. Nie oznacza to, że pozycję czytało mi się gorzej niż „Terapeutkę”, „Na skraju załamania” czy „Dylemat”. „Uwięziona” to kolejny bardzo dobry przykład literatury domestic noir, w której doszły również wątki obyczajowe oraz kryminalne. Omawiana lektura to także thriller ze świetną intrygą, pełen zwrotów akcji, mocno trzymający w napięciu. Choć tak jak przyznałem wcześniej, nie od początku do końca.

Uwięziona” B. A. Paris – recenzja 

Nie mam wątpliwości, że B.A. Paris to gwarancja jakości. Czytelnik sięga po jej książki i jest pewien, że nie będzie zawiedziony. „Uwięziona” to kryminał, od którego można rozpocząć przygodę z twórczością autorki. Będzie to dobra rozgrzewka przed jej innymi powieściami. Moim zdaniem lepszymi od tej, którą wydała w minionym 2022 roku.

Najnowsza powieść to pozycja bardzo charakterystyczna dla amerykańskiej pisarki. Thriller od pierwszych stron trzyma w napięciu, a zbudowana intryga potrafi wyprowadzić czytelnika w pole. „Uwięziona” to opowieść o przetrwaniu i odwadze, ale także o umiejętności przekraczania własnych granic. I szkoda, że jednak nie wszystko w tym thrillerze zagrało. Potencjał był większy, wykonanie nie do końca satysfakcjonujące.

Książka „Uwięziona” B. A. Paris została nominowana w kategorii „Kryminał i thriller” do tegorocznej edycji plebiscytu Bestsellery Empiku 2023, który odbędzie się 13 lutego o 20:00.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

5/5 - (1 vote)

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *