Agatha Christie i jej książki są słynne dosłownie na całym świecie! Brytyjka stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Herkulesa Poirota oraz panny Marple. Oto Agatha Christie i jej krótka biografia.
Agatha Christie – biografia
Agatha Christie, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie, to brytyjska autorka kilkudziesięciu powieści kryminalnych i obyczajowych. Urodziła się 15 stycznia 1890 roku w Torquay, zmarła 12 stycznia 1976 roku w Wallingford. Podczas I wojny światowej pracowała jako pielęgniarka w szpitalu, asystentka w aptece oraz jako technik farmaceutyczny. W swoich powieściach wykorzystywała wiedzę dotyczącą właściwości trucizn nabytą podczas tych zajęć.
W życiu prywatnym nie zawsze układało jej się dobrze. Pierwsze małżeństwo, którego owocem była córka Rosalind, było nieszczęśliwe i w 1928 r. skończyło się rozwodem. Dwa lata wcześniej pisarka zaginęła na 11 dni, co wywołało spore poruszenie. Agatha Christie stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw amator panny Marple. Pierwszy z wymienionych pojawił się już w „Tajemniczej historii w Styles”, wydanej w 1920 roku pozycji, będącej debiutem literackim pisarki.
Lepiej od książek Agathy Christie sprzedawały się tylko Biblia i dzieła Szekspira. Tak mówią badania UNESCO. Z tego względu autorkę określa się jako królową kryminału. W 1971 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego, przyznawany za działania we wszystkich dziedzinach życia publicznego.
Agatha Christie – książki
W 2020 roku minęło równo sto lat od wydania pierwszej książki autorstwa Agathy Christie „Tajemnicza historia w Styles”. Z tej okazji Wydawnictwo Dolnośląskie postanowiło oddać w ręce czytelników zbiór dziesięciu najlepszych kryminałów z Herkulesem Poirotem. Wielkie zainteresowanie serią sprawiło, że cykl został rozszerzony o kolejne pozycje. Agatha Christie i jej książki zostały wydane w wielu krajach. Poniżej lista tytułów:
- „A.B.C.”
- „Morderstwo na plebanii”
- „Dom zbrodni”
- „Dwanaście prac Herkulesa”
- „I nie było już nikogo”
- „Karty na stół”
- „Kieszeń pełna żyta”
- „Kurtyna”
- „Morderstwo na polu golfowym”
- „Noc w bibliotece”
- „Pani McGinty nie żyje”
- „Pięć małych świnek”
- „Morderstwo w Mezopotamii”
- „Rendez-vous ze śmiercią”
- „Samotny dom”
- „Strzały w Stonygates”
- „Śmierć na Nilu”
- „Morderstwo odbędzie się”
- „Śmierć nadchodzi jesienią”
- „Tajemnica gwiazdkowego puddingu”
- „Tajemnicza historia w Styles”
- „Wigilia wszystkich świętych”
- „Zabójstwo Rogera Ackroyda”
- „Zagadka błękitnego ekspresu”
- „Zatrute pióro”
- „Zerwane zaręczyny”
- „Zło czai się wszędzie”
Agatha Christie – kryminalne zagadki
Agatha Christie wydała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Ich akcja toczyła się głównie w zamkniętych pomieszczeniach, a mordercą mógł być tylko jeden z mieszkańców. Wniosła wiele nowych rozwiązań do tradycyjnej sztuki pisania kryminałów. Brytyjska mistrzyni stworzyła pewien schemat powieści, który stał się wyznacznikiem dla kolejnych pokoleń pisarzy. Jej sztuka „Pułapka na myszy”, wystawiona po raz pierwszy w 1952 roku w Londynie, osiągnęła liczbę ponad dwudziestu tysięcy przedstawień. Sztuka grana jest nadal w londyńskim St. Martin’s Theatre.
Agatha Christie – filmy
Filmy nagrywane na podstawie powieści Agathy Christie często uważane są za arcydzieła sztuki. Seanse, podobnie jak literackie pierwowzory, do ostatniej sekundy trzymają widzów w napięciu. Najstarszą z nich jest „A potem nie było już nikogo” z 1945 roku. Z kolei najbardziej cenioną przez krytyków jest pozycja „Świadek oskarżenia” wypuszczona w świat dwanaście lat później. Film otrzymał nominację do Oscarów w sześciu kategoriach.
Później ekranizacji doczekały się również „Morderstwo w Orient Expressie” czy „4.50 z Paddington„. Z kolei w 2022 roku mogliśmy oglądać w kinie „Śmierć na Nilu„. W oparciu o jej książki powstały scenariusze licznych seriali telewizyjnych i słuchowisk radiowych.
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!