Okładka książki "Czy diabeł mieszka na Kremlu?" Wojciech Harpula
Książka "Czy diabeł mieszka na Kremlu?" Wojciech Harpula

Książka „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” to osiem rozmów, które Wojciech Harpula przeprowadził ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniami dotyczącymi Rosji. Dzięki lekturze możemy przekonać się, dlaczego Putin cieszy się taką popularnością w kraju i z jakich powodów jego wszystkie plany zyskują aprobatę rodaków.

Materiał powstał dzięki współpracy autora recenzji z wydawnictwem Wielka Litera.

„Czy diabeł mieszka na Kremlu?” Wojciech Harpula 

Zachód przez ostatnie dwie dekady nie chciał widzieć, że w Rosji znów powstają z grobów demony nacjonalizmu i dyktatury. Władza w Rosji zawsze jest święta, nawet jeżeli dopuszcza się największych potworności. Rosja ma ogromny kompleks Europy i jednocześnie uważa się za jej najlepszą część. Wierzy, że Bóg i historia wyznaczyły jej dziejową misję do spełnienia. Dlatego władcy Rosji nie spoczną, dopóki nie odbudują swojego imperium. I tylko oni sami wiedzą, czy granice rosyjskiego świata mają kończyć się na rubieżach Polski, na Odrze, czy może sięgać Atlantyku. Ukraina została zmuszona do walki przeciwko Moskwie jako pierwsza. Czy będzie ostatnia? 

Przeczytaj także: „PANDRIOSZKA” KRYSTYNA KURCZAB-REDLICH – RECENZJA 

Książka „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” to osiem rozmów, które autor przeprowadził ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniami dotyczącymi Rosji. Są to: Daniel Boćkowski, Andrzej Chwalba, Andrzej Dudek, Jakub Potulski, Robert Śmigielski, ks. Kazimierz Sowa, Eugeniusz Kornin oraz Maciej Staszkiewicz. Od razu zatem widać, że wszyscy rozmówcy Wojciecha Harpuli to Polacy, ale w żadnym stopniu nie wpływa to na ich fachowość. 

Z czym kojarzy Wam się Rosja? 

Po książkę „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” zdecydowałem się sięgnąć z tych samych powodów, co po „Pandrioszkę”. Chciałem przekonać się o tym, co zaszło w Rosji lat 90. XX w., dowiedzieć się jak doszło do tego, że Władimir Putin objął władzę na Kremlu. Nastawiałem się również na lekturę o mentalności Rosjan, bo to w obliczu wojny w Ukrainie i ciągle wysokiego poparcia dla prezydenta Federacji Rosyjskiej, ciekawi mnie najbardziej. Przy okazji „Pandrioszki” mi się to nie udało, ale już pozycja Wojciecha Harpuli jest pod tym kątem bardziej wartościowa. 

Okładka książki "Czy diabeł mieszka na Kremlu?" Wojciech Harpula
Książka „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” Wojciech Harpula

Zaglądając w rosyjską duszę i próbując spojrzeć na świat oczami poddanych Kremla, poznajemy rzeczywistość, którą trudno pojąć. Warto jednak zrozumieć rosyjskie wczoraj, dziś i jutro, by zyskać nadzieję lub pozbawić się złudzeń. Jeśli szukacie odpowiedzi na pytania o politykę prowadzoną przez Władimira Putina – to książka Wojciecha Harpuli będzie strzałem w dziesiątkę. „Czy diabeł mieszka na Kremlu?” ujawnia funkcjonowanie państwa, jego polityki wewnętrznej i zewnętrznej. Zwraca uwagę na ogromną rolę kościoła, jego bierność i sojusz z dyktatorem.

Po co Rosji wojna w Ukrainie

Przekrój ekspertów jest naprawdę spory, bo mamy tutaj psychologa, duchownego, reżysera teatralnego i filmowego, historyków, badaczy geopolityki i fachowców od obronności. Z jednej strony to szerokie podejście umożliwia nam poznanie problemu Rosji z wielu kierunków, z drugiej niestety trochę rzutuje na poziom poszczególnych rozdziałów. Nie wszystkie bowiem są w równym stopniu ciekawe i w pewnym sensie merytoryczne.  

Przeczytaj także: „NADCHODZI ZIMA” GARRI KASPAROW – RECENZJA 

Mnie przykładowo najbardziej wciągnęły rozmowy o dawnej historii Rosji, w odwołaniu aż do Rusi Kijowskiej. Dzięki temu nie tylko poznałem losy tego kraju, ale przede wszystkim poznałem genezę mentalności Rosjan. Wywiad z Korninem natomiast jest bezkompromisowy i otwiera oczy na to, dlaczego Putin cieszy się taką popularnością w swoim kraju i z jakich powodów jego wszystkie plany zyskują aprobatę rodaków. Pokazuje też, po co Rosji jest wojna w Ukrainie. 

Czy diabeł mieszka na Kremlu?” Wojciech Harpula – recenzja 

Kluczem dla całego odbioru tej książki jest Wojciech Harpula – doświadczony i doskonale orientujący się w temacie Rosji dziennikarz. Dobór rozmówców i sposób prowadzenia rozmów sprawia, że pozycja może zaciekawić każdego. 

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

5/5 - (1 vote)
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Marcin Łopienski

Czytelnik, recenzent i promotor literatury. Na co dzień wydawca miejskiego portalu Radia Eska w Białymstoku. Zajmuje się bieżącymi sprawami dotyczącymi stolicy Podlasia, jak również całego regionu. Z mediami, wcześniej głównie sportowymi, związany od 2016 roku. Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Prywatnie wielki fan mediów społecznościowych, piłki nożnej oraz serialu „Przyjaciele”. Kontakt: m.lopienski@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights