Okładka książki "Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej" Magdalena Grzebałkowska
Książka "Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej" Magdalena Grzebałkowska

Maria Konopnicka – buntowniczka, feministka, artystka. Magdalena Grzebałkowska w „Dezorientacjach” burzy utarty wizerunek poetki, ukazując jej życie pełne kontrowersyjnych decyzji i dramatycznych wyborów. Czy spojrzymy na nią z podziwem, czy raczej z potępieniem?

„Dezorientacje” Magdalena Grzebałkowska

Magdalena Grzebałkowska w książce „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” tym razem bierze na warsztat Marię Konopnicką i odkrywa jej nieznane oblicze. Autorka bestsellerowych biografii Zdzisława i Tomasza Beksińskich, Krzysztofa Komedy czy księdza Jana Twardowskiego, mierzy się z legendą pisarki, burząc jej czarno-biały wizerunek i ukazując kobietę pełną sprzeczności – buntowniczkę, feministkę i przede wszystkim artystkę. Decyzje Marii Konopnickiej, często kontrowersyjne, zaskakują i skłaniają do refleksji: matka ośmiorga dzieci opuszcza rodzinę dla literatury, córkę oddaje do szpitala psychiatrycznego, a wnuka – obcym ludziom. Czy w takiej sytuacji pokusimy się o jej zrozumienie, czy bardziej potępienie?

Przeczytaj również: „Pierwsza dama” Jolanta Kwaśniewska, Emilia Padoł – recenzja

Ta biografia nie pozostawia złudzeń – Maria Konopnicka nie była jedynie autorką bajek i patriotycznych wierszy, ale postacią barwną, pełną pasji i dramatycznych wyborów. Magdalena Grzebałkowska z właściwą sobie dociekliwością odkrywa rysy na jej pomniku i pokazuje, jak bardzo poetka wyprzedzała swoje czasy. To opowieść o kobiecie, która inspirowała, szokowała i do dziś pozostaje nieuchwytna.

Maria Konopnicka – nie tylko bajki

Maria Konopnicka zawsze kojarzyła i kojarzyć mi się z bajkami, a książka „Dezorientacje” rzuca nowe światło na jej osobę. W szkole przecież mało jest miejsca na takie szczegóły i szkolne podręczniki zazwyczaj przedstawiają ją jedynie jako autorkę wierszy dla dzieci i patriotycznych utworów. Tymczasem Magdalena Grzebałkowska ukazuje jej życie w zupełnie nowym świetle – jako kobiety niezależnej, odważnej i zaangażowanej społecznie. Dowiedziałem się z niej o aspektach jej działalności, o których wcześniej nie miałem pojęcia: jej walce o prawa kobiet, działalności publicystycznej czy niekonwencjonalnym stylu życia, jak na czasy, w których żyła. To pokazuje, że Maria Konopnicka była kimś więcej niż tylko autorką bajek – była postacią nietuzinkową, która wyprzedzała swoją epokę.

Okładka książki "Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej" Magdalena Grzebałkowska
Książka „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” Magdalena Grzebałkowska

Dużą rolę w tak dobrym odbiorze książki „Dezorientacje” jest oczywiście autorka, Magdalena Grzebałkowska. Autorka nie stara się jednoznacznie ocenić Marii Konopnickiej, lecz raczej zrozumieć, co kierowało jej decyzjami i jak na jej życie wpłynęły realia historyczne. Książka nie przedstawia jej w sposób uproszczony, lecz ukazuje skomplikowaną osobowość pisarki, jej dążenie do niezależności oraz wyzwania, z jakimi musiała się mierzyć jako kobieta żyjąca w XIX wieku. Magdalena Grzebałkowska odsłania w szczegółowy sposób zarówno jej twórczość, jak i życie prywatne, przedstawiając je w kontekście społecznym i kulturowym tamtych czasów. I choć na początku miałem mieszane uczucia co do zmyślonych listów Konopnickiej, bo przecież „mogło tak być”, to jednak bardzo szybko się wciągnąłem na dobre.

Głównie za sprawą świetnie odwzorowanego klimatu epoki i narracji, która wciąga od pierwszych stron. Magdalena Grzebałkowska balansuje między rzetelnym odbiciem biografii autorki a literackim zacięciem, dzięki czemu „Dezorientacje” czyta się niemal jak powieść. To historia pełna napięcia, emocji i nieoczywistych zwrotów akcji, w której autorka nie ucieka od trudnych tematów – samotności, skomplikowanych relacji rodzinnych, a nawet spekulacji na temat życia uczuciowego Marii Konopnickiej.

Magdalena Grzebałkowska nie próbuje oceniać bohaterki swojej biografii. Nie stawia głównej bohaterki na piedestale, ale też nie dąży do jej potępienia. To, co wydaje się najciekawsze, to właśnie pokazanie jej w pełnej krasie – jako kobiety, która musiała zmagać się z realiami epoki, a jednocześnie podejmowała odważne kroki, by żyć po swojemu. Autorka pozwala nam zbliżyć się do Marii Konopnickiej, byśmy sami mogli podjąć decyzję, jak ocenić jej życie.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, sprawdź również inne biografie w księgarni internetowej tantis.pl.

Dodatkowo biografia ta skłania do refleksji nad rolą kobiet w społeczeństwie, ich prawem do samostanowienia oraz napięciem między życiem rodzinnym a artystyczną pasją. Magdalena Grzebałkowska rysuje portret Marii Konopnickiej jako postaci zarówno inspirującej, jak i pełnej sprzeczności – kobiety silnej, ale też narażonej na samotność i niezrozumienie. Dzięki temu mogłem spojrzeć na pisarkę z nowej perspektywy, dostrzegając w niej nie tylko autorkę znanych utworów, ale również człowieka zmagającego się z własnymi pragnieniami i ograniczeniami epoki, w której przyszło jej żyć.

„Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” Magdalena Grzebałkowska – recenzja

Magdalena Grzebałkowska w „Dezorientacjach” obala mit Marii Konopnickiej jako jedynie autorki bajek i patriotycznych wierszy, ukazując ją jako kobietę pełną sprzeczności – niezależną, odważną, ale i kontrowersyjną. Biografia skłania do refleksji nad jej wyborami, które balansowały między pasją a obowiązkiem, między sztuką a życiem rodzinnym. Czy była bohaterką swoich czasów, czy raczej kobietą, której nie potrafimy dziś jednoznacznie ocenić?

Jeśli jesteś gotów odkryć Marię Konopnicką na nowo i przekroczyć tradycyjne granice jej wizerunku jako autorki bajek i patriotycznych wierszy, to ta książka z pewnością Cię nie zawiedzie. Myślę również, że więcej czasu powinniśmy poświęcać polskim autorom, również z innych epok. I taką właśnie okazją są „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” Magdaleny Grzebałkowskiej.

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KA! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights