To najlepszy czas, aby przedstawić wam najlepsze według nas kwietniowe premiery. Tym razem proponujemy tytuły z czterech kategorii.
Wybraliśmy kwietniowe premiery. Które według nas warto przeczytać?
Literatura piękna zagraniczna
Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia – Ishbel Szatrawska
Wydaje się być niemożliwym stworzyć listy ciekawych premier bez propozycji od Wydawnictwa Cyranka. Tym razem dramat o żydowskim emigrancie, który wyjeżdża z Polski, aby podbić Hollywood. Kiedy jego marzenie zaczyna się spełniać, wzbudza zainteresowanie FBI. Muszę przyznać, że jestem niezwykle ciekawa tego tytułu.
Literatura piękna polska
Byk – Szczepan Twardoch
Wydawnictwo Literackie i Szczepan Twardoch proponują książkę, która już miała premierę teatralną. Nie umiem powiedzieć, czy to dramat, a jeśli wierzyć opisom recenzentów, to wydaje się, że to monodram. Główny bohater opowiada swoją historię. Tradycyjnie już, bohater Twardocha ma problemy z tożsamością i jest rodowitym Ślązakiem. Wspomina przeszłość, opowiada o swoich grzechach i rozlicza się ze światem. Myślę, że to książka dla wąskiego grona odbiorców ale nazwisko słynnego pisarza może przyciągnąć czytelników.
Reportaż
Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom – Christina Lamb
Wydawnictwo Znak proponuje reportaż korespondentki wojennej, która oddaje głos kobietom. Wojna kojarzy się głównie z walką i zaangażowaniem mężczyzn, którzy decydują się bronić ojczyzny. Ich matki, żony, siostry często pełnią rolę tła, biernych dziewczyn, które zostały w domu. Christina Lamp przedstawia opowieści o zniewoleniu, o broni mężczyzn przeciwko kobietom, o broni, która rani do głębi i pozostawia ślad do końca życia – o gwałcie. Trudno wyobrazić sobie bardziej poruszający reportaż, czekam na niego ze zniecierpliwieniem.
Kryminał
Wstyd – Robert Małecki
Wydawnictwo Czwarta Strona proponuje kryminał z główną postacią kobiecą. Była policjantka odchodzi ze służby po tragicznej śmierci partnera i podejmuje pracę w liceum. W małym mieście Śmierszyn samotnie wychowuje dwóch dorastających synów. Ich spokojne życie zostaje przerwane przez serię zabójstw i zaginięcie jednego z chłopców. Małe miasteczka i nierozwiązane sprawy z przeszłości mogą być receptą na świetny kryminał.
Jeśli spodobały ci się kwietniowe premiery, może zainteresuje cię również „Ostatnia odyseja”!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!