Okładka książki "Maria Jolanta Wilczurówna" Katarzyna Echt
Książka "Maria Jolanta Wilczurówna" Katarzyna Echt

„Maria Jolanta Wilczurówna” Katarzyna Echt – recenzja

„Maria Jolanta Wilczurówna” to fascynująca podróż w świat marzeń, ambicji i walki o własną tożsamość w czasach, gdy konwenanse społeczeństwa nakazywały kobietom milczenie.

Materiał powstał dzięki współpracy z wydawnictwem Novae Res.

„Maria Jolanta Wilczurówna” Katarzyna Echt

Historia rozpoczyna się od momentu, gdy Marysia odzyskuje ojca i majątek, a następnie postanawia konsekwentnie dążyć do spełnienia swoich osobistych aspiracji. Jednak jej narzeczony, Leszek, nie podziela jej entuzjazmu i stara się powstrzymać ją od realizacji marzeń, co stawia ich miłość w obliczu poważnego kryzysu. Konflikt między ich przekonaniami i planami życiowymi rzuca światło na trudności, jakie kobiety napotykały w tamtych czasach w dążeniu do niezależności w społeczeństwie.

Przeczytaj także: „AKUSZERKI” SABINA JAKUBOWSKA – RECENZJA 

Główna bohaterka, Maria Jolanta Wilczurówna, staje przed trudnym wyborem: czy zgodzić się na ustalone normy społeczne i zrezygnować ze swoich marzeń, czy też walczyć o swoją wolność i prawo do własnego głosu. Katarzyna Echt przedstawia tę walkę w sposób głęboki i emocjonalny, ukazując wewnętrzne konflikty Marysi oraz jej silną wolę przełamania ograniczeń narzuconych przez społeczeństwo.

Oddanie głosu kobietom

Mam nadzieję, że nie narażę się teraz nikomu, ale nie jestem wielkim fanem historii profesora Wilczura. Pomimo tego z zainteresowaniem podszedłem do lektury „Marii Jolanty Wilczurówny”. Katarzyna Echt, nawiązując do klasycznej historii „Znachora”, przenosi nas w głąb losów jego córki, Marysi. Wciągający styl autorki pozwala nam zanurzyć się w atmosferze powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, odnajdując ulubione postaci i odkrywając nowe wymiary ich życiowych historii.

Okładka książki "Maria Jolanta Wilczurówna" Katarzyna Echt
Książka „Maria Jolanta Wilczurówna” Katarzyna Echt

Opowieść dotyka trudnych tematów, takich jak przemoc domowa czy wykorzystywanie seksualne, co świadczy o odwadze autorki w podejmowaniu ważnych społecznych kwestii. Jednak to, co wyróżnia tę powieść, to fakt, że główną oś stanowią tu kobiety. To one stają się fundamentem tej opowieści, a ich głos jest centralnym punktem całej narracji. To zdecydowane posunięcie okazało się strzałem w dziesiątkę. Autorka w subtelny sposób ukazuje siłę kobiecych postaci, podkreślając ich niezależność i zdolność do walki o swoje prawa.

Udany debiut Katarzyny Echt

Katarzynie Echt udało się w zaledwie dwustustronicowej lekturze stworzyć głęboką kreację głównych bohaterów i poruszyć wiele bardzo ważnych wątków. Bo poza wspomnianą już Marią Jolantą Wilczurówną w książce poznamy również inne kobiety, które są równie silne, co tytułowa postać. Poznajemy ich wewnętrzne rozterki, ich refleksje nad sensem życia i możliwościami.

Wyobrażam sobie, że grzebanie w kultowych książkach i produkcjach nie przypadnie wielu osobom do gustu. I choć adaptacja, którą znajdziecie na Netfliksie, odbiła się szerokim echem i cieszy się popularnością do dnia dzisiejszego, to pisanie oddzielnej historii może skończyć się niezbyt przychylnymi komentarzami. Nie boję się jednak powiedzieć, że to był udany debiut Katarzyny Echt.

„Maria Jolanta Wilczurówna” Katarzyna Echt – recenzja

„Maria Jolanta Wilczurówna” to lektura, która wciąga czytelnika, poruszając nie tylko kwestie społeczne, ale także osobiste dylematy bohaterki. To powieść, która nie jest tylko kontynuacją kultowego „Znachora”, lecz również skłania do refleksji nad własnymi marzeniami, aspiracjami i ceną, jaką płaci się za ich realizację w świetle ówczesnych norm społecznych.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również: „NAJLEPSZE KSIĄŻKI NA ŚWIĘTA – CO PRZECZYTAĆ W 2023 ROKU?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *