Okładka książki "Witajcie w księgarni Hyunam-Dong" Hwang Bo-Reum
Książka "Witajcie w księgarni Hyunam-Dong" Hwang Bo-Reum

„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” Hwang Bo-reum – recenzja

W najnowszej powieści Hwang Bo-reum odkrywamy historię Yeong-ju, która odważnie stawia czoła wewnętrznemu wyczerpaniu, otwierając tym samym drzwi do magicznego świata literatury. Co takiego magicznego ma w sobie „Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” i czy książka może zainspirować tych, którzy na co dzień nie znajdują czasu na lekturę książek?

Materiał powstał dzięki współpracy z wydawnictwem Albatros.

„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” Hwang Bo-reum

Główna bohaterka, którą w książce „Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” jest Yeong-ju, boryka się z wewnętrznym wyczerpaniem. Choć spełniała się prywatnie i zawodowo, czuła jedynie zmęczenie. Pewnego dnia podjęła odważną w obecnych czasach decyzję otwarcia kameralnej księgarni Hyunam-Dong. Dziewczyna początkowo nie umiała się odnaleźć, lecz z czasem poznaje kilka życzliwych osób, które pokazują jej, jak stworzyć azyl, który przyciągnie klientów ciepłem.

Przeczytaj także: „KONTRATAK” WON-PYUNG SOHN – RECENZJA

Z czasem księgarnia Hyunam-Dong staje się bezpieczną przystanią dla każdego zagubionego. Przyjazna atmosfera, jaka panuje w księgarni, sprawia, że odwiedzający czują się jak w domu. Spotkania autorskie są okazją do bliższego poznania twórców i ich dzieł, co dodatkowo zbliża społeczność czytelników. Kółka czytelnicze, organizowane regularnie przez Yeong-ju, tworzą platformę do dzielenia się opiniami, refleksjami i doświadczeniami związanych z przeczytanymi książkami. To miejsce, gdzie każdy może znaleźć swoje miejsce i poczuć się częścią wspólnoty miłośników literatury.

Księgarnia Hyunam-Dong, czyli odnaleźć siebie

Dla Hwang Bo-reum ta książka jest literackim debiutem, a młoda koreańska autorka esejów w umiejętny sposób wprowadziła nas w świat zwykłych ludzkich emocji, jakie towarzyszą głównej bohaterce. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, które pokazują przede wszystkim, jak przebiega życie w księgarni oraz jak wygląda prowadzenie takiego miejsca. Powoli dowiadujemy się również o przeszłości kobiety, o jej problemach i, co najważniejsze, odkrywaniu samej siebie w wykonaniu Yeong-ju.

Okładka książki "Witajcie w księgarni Hyunam-Dong" Hwang Bo-Reum
Książka „Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” Hwang Bo-Reum

„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” to lektura świetnie wpisująca się w szereg powieści związanych z literaturą azjatycką. Znajdziemy w niej typowe dla nich powolne prowadzenie narracji, które pozwala czytelnikowi wgłębić się w codzienność bohaterów i odczuć ich przeżycia w sposób naturalny i autentyczny. Dlatego uzasadnionym wydaje się być skojarzenie wydarzeń z tej lektury z duńskim hygge, które oznacza sposób polegający na cieszeniu się drobnymi przyjemnościami, tworzeniu przyjaznej atmosfery oraz budowaniu silnych więzi społecznych.

Książka posiada wielu bohaterów, a każdy z nich przeżywa swego rodzaju kryzys egzystencjalny, nawet 17-letni licealista Min-jun. Pomimo że postaci są w różnym wieku, różnej płci i pochodzą z różnych środowisk, wszyscy brzmią bardzo do siebie podobnie. Łączy ich ten sam problem – próbują odnaleźć siebie, zrozumieć sens swojego istnienia i odpowiedzieć na pytanie, czy są w odpowiednim miejscu na danym etapie życia.

Uzdrawiająca moc książek

Siłą powieści „Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” Hwang Bo-reum jest przesłanie o uzdrawiającej mocy książek. Poprzez główną bohaterkę, Yeong-ju, mamy okazję odkryć, jak książki oferują ucieczkę od rzeczywistości, ale również do przynoszenia ukojenia, zrozumienia i perspektywy na życie. Książki stają się więc nie tylko towarzyszami, ale także przewodnikami po życiu, jak i odkryciu samego siebie.

Przeczytaj także: „ZANIM WYSTYGNIE KAWA” TOSHIKAZU KAWAGUCHI – RECENZJA

Przez lekturę powieści przemykała po mojej głowie myśl: czy ta powieść jest bardziej skierowana do osób, które czytają 52 książki w roku, czy bardziej dla tych, którzy nie mają czasu na lektury? Tak naprawdę trudno odpowiedzieć na to pytanie jednym słowem. Uzdrawiająca moc książek to motyw dosyć popularny w ostatnim czasie. Z książek o podobnej tematyce, zestawiłbym ją z powieścią „Klub czytelniczy dla samotnych serc” Sary Nishy Adams. W niej akcja rozgrywała się szybciej, lecz miała podobny wydźwięk, jeśli chodzi o wpływ czytania książek na nasze życie. Hwang Bo-reum stworzyła książkę, przez którą powolnie (może czasem aż zbyt powolnie) płyniemy przez codzienne wyzwania, jakie stoją przed właścicielką niewielkiej księgarni.

„Witajcie w księgarni Hyunam-Dong” Hwang Bo-reum – recenzja

Księgarnia Hyunam-Dong to miejsce, w którym chciałby się znaleźć każdy wielbiciel literatury. Śmiało zaliczyłbym to miejsce do licznego grona bohaterów książki Hwang Bo-reum. Ciekawym, a przede wszystkim kojącym, uczuciem było patrzenie na to, jak księgarnia kwitnie za sprawą głównej bohaterki, Yeong-ju. Wydarzenia z życia kobiety pomagają zrozumieć, że nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa.

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *