Okładka książki "Polska myśl szkoleniowa" Michał Zachodny
Książka "Polska myśl szkoleniowa" Michał Zachodny

Książka „Polska myśl szkoleniowa” to interesująca podróż przez historię polskiej piłki nożnej i jej ewolucję na przestrzeni dziesięcioleci. Michał Zachodny dokładnie analizuje różne okresy, od przedwojennej szkoły krakowskiej po współczesność, ukazując zmiany taktyczne i kulturowe, które wpłynęły na rozwój polskiego futbolu.

„Polska myśl szkoleniowa” Michał Zachodny

Od początków piłki nożnej w Polsce, reprezentowanej przez „szkołę krakowską” sprzed II wojny światowej oraz Józefa Kałużę, aż po okres futbolu totalnego w latach 70. XX wieku, a także współczesne dzieje reprezentacji pod wodzą Adama Nawałki i Czesława Michniewicza. Michał Zachodny podjął się dogłębnej analizy „myśli szkoleniowej” w polskim futbolu. Wnikliwie prześwietlił tę tematykę, rozkładając ją na czynniki pierwsze, aby zgłębić przyczyny rzadkich triumfów oraz licznych porażek naszej narodowej drużyny.

Przeczytaj także: „WIELKI WIDZEW” MAREK WAWRZYNOWSKI – RECENZJA

Jednym z głównych punktów książki jest zagłębienie się w sukcesy polskiej reprezentacji. Szczególnie w trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1974 roku pod wodzą Kazimierza Górskiego i w 1982 roku Antoniego Piechniczka. Autor szczegółowo opisuje, jak ci dwaj selekcjonerzy zbudowali swoje drużyny i jakie stosowali taktyki. To fascynujące spojrzenie na złoty okres w historii polskiej piłki nożnej, który zapadł głęboko w pamięć kibiców.

Czy polska piłka to tylko gra z kontrataku?

Książka nie ogranicza się jednak tylko do tych dwóch okresów. Michał Zachodny analizuje również styl gry drużyn pod wodzą różnych selekcjonerów i jakie zmiany taktyczne zaszły w polskiej piłce na przestrzeni lat. A tych było zaskakująco wiele. Pojawia się również odpowiedź na pytanie, czy polscy piłkarze mają w swoim DNA grę z kontry. Wszystko napisane językiem przystępnym dla laika. Nie musisz więc znać wszystkich taktycznych pojęć i mieć za sobą lekturę takich książek jak „Odwrócona piramida” lub „Gegenpressing i tiki-taka”.

Okładka książki "Polska myśl szkoleniowa" Michał Zachodny
Książka „Polska myśl szkoleniowa” Michał Zachodny

Michał Zachodny szczegółowo opisuje filozofię kolejnych selekcjonerów oraz zagłębia się w szczegóły pojedynczych spotkań. Być może robi to w aż nadto drobiazgowy sposób. Choć pewne fakty z historii polskiej piłki są godne uwagi, to już omawianie, kto z kim rywalizował na mistrzostwach świata w latach 70., nie było potrzebne. Dla części czytelników, dla których polska piłka nie wzbudza wielkiego zainteresowania, przebrnięcie przez takie momenty książki może okazać się uciążliwe.

Pragmatyczność polskiego futbolu

Jednym z ważnych tematów, poruszanych w książce, jest rosnąca na przestrzeni lat pragmatyczność w polskim futbolu. Autor krytycznie analizuje, jak drużyny stawiają jedynie na przetrwanie 90 minut i wynik za wszelką cenę, często kosztem atrakcyjnej gry. To refleksja nad obecnym stanem polskiego futbolu, która zmusza do zastanowienia się nad przyszłością tej dyscypliny w kraju.

Przeczytaj także: „ON, STREJLAU” JERZY CHROMIK – RECENZJA

Warto również podkreślić, że Michał Zachodny posiada głęboką wiedzę na temat piłki nożnej i jej historii, co widać w jego dogłębnych analizach. Książka jest napisana w sposób przystępny dla czytelników niezaznajomionych z tematem. Dostarcza wnikliwych spostrzeżeń i wniosków dla entuzjastów piłki nożnej.

„Polska myśl szkoleniowa” Michał Zachodny – recenzja

„Polska myśl szkoleniowa” Michała Zachodnego to nie tylko fascynująca lektura dla miłośników piłki nożnej. To także wartościowe źródło wiedzy dla tych, którzy interesują się historią sportu i jego kulturowym kontekstem. Książka rzuca światło na wielowymiarową historię polskiej piłki nożnej i stawia ważne pytania o jej przyszłość.

To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć, skąd bierze się pasja do futbolu i jakie wyzwania stoją przed polską reprezentacją w dzisiejszych czasach.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights