Okładka książki "Polska myśl szkoleniowa" Michał Zachodny
Książka "Polska myśl szkoleniowa" Michał Zachodny

„Polska myśl szkoleniowa” Michał Zachodny – recenzja

Książka „Polska myśl szkoleniowa” to interesująca podróż przez historię polskiej piłki nożnej i jej ewolucję na przestrzeni dziesięcioleci. Michał Zachodny dokładnie analizuje różne okresy, od przedwojennej szkoły krakowskiej po współczesność, ukazując zmiany taktyczne i kulturowe, które wpłynęły na rozwój polskiego futbolu.

„Polska myśl szkoleniowa” Michał Zachodny

Od początków piłki nożnej w Polsce, reprezentowanej przez „szkołę krakowską” sprzed II wojny światowej oraz Józefa Kałużę, aż po okres futbolu totalnego w latach 70. XX wieku, a także współczesne dzieje reprezentacji pod wodzą Adama Nawałki i Czesława Michniewicza. Michał Zachodny podjął się dogłębnej analizy „myśli szkoleniowej” w polskim futbolu. Wnikliwie prześwietlił tę tematykę, rozkładając ją na czynniki pierwsze, aby zgłębić przyczyny rzadkich triumfów oraz licznych porażek naszej narodowej drużyny.

Przeczytaj także: „WIELKI WIDZEW” MAREK WAWRZYNOWSKI – RECENZJA

Jednym z głównych punktów książki jest zagłębienie się w sukcesy polskiej reprezentacji. Szczególnie w trzecie miejsce na mistrzostwach świata w 1974 roku pod wodzą Kazimierza Górskiego i w 1982 roku Antoniego Piechniczka. Autor szczegółowo opisuje, jak ci dwaj selekcjonerzy zbudowali swoje drużyny i jakie stosowali taktyki. To fascynujące spojrzenie na złoty okres w historii polskiej piłki nożnej, który zapadł głęboko w pamięć kibiców.

Czy polska piłka to tylko gra z kontrataku?

Książka nie ogranicza się jednak tylko do tych dwóch okresów. Michał Zachodny analizuje również styl gry drużyn pod wodzą różnych selekcjonerów i jakie zmiany taktyczne zaszły w polskiej piłce na przestrzeni lat. A tych było zaskakująco wiele. Pojawia się również odpowiedź na pytanie, czy polscy piłkarze mają w swoim DNA grę z kontry. Wszystko napisane językiem przystępnym dla laika. Nie musisz więc znać wszystkich taktycznych pojęć i mieć za sobą lekturę takich książek jak „Odwrócona piramida” lub „Gegenpressing i tiki-taka”.

Okładka książki "Polska myśl szkoleniowa" Michał Zachodny
Książka „Polska myśl szkoleniowa” Michał Zachodny

Michał Zachodny szczegółowo opisuje filozofię kolejnych selekcjonerów oraz zagłębia się w szczegóły pojedynczych spotkań. Być może robi to w aż nadto drobiazgowy sposób. Choć pewne fakty z historii polskiej piłki są godne uwagi, to już omawianie, kto z kim rywalizował na mistrzostwach świata w latach 70., nie było potrzebne. Dla części czytelników, dla których polska piłka nie wzbudza wielkiego zainteresowania, przebrnięcie przez takie momenty książki może okazać się uciążliwe.

Pragmatyczność polskiego futbolu

Jednym z ważnych tematów, poruszanych w książce, jest rosnąca na przestrzeni lat pragmatyczność w polskim futbolu. Autor krytycznie analizuje, jak drużyny stawiają jedynie na przetrwanie 90 minut i wynik za wszelką cenę, często kosztem atrakcyjnej gry. To refleksja nad obecnym stanem polskiego futbolu, która zmusza do zastanowienia się nad przyszłością tej dyscypliny w kraju.

Przeczytaj także: „ON, STREJLAU” JERZY CHROMIK – RECENZJA

Warto również podkreślić, że Michał Zachodny posiada głęboką wiedzę na temat piłki nożnej i jej historii, co widać w jego dogłębnych analizach. Książka jest napisana w sposób przystępny dla czytelników niezaznajomionych z tematem. Dostarcza wnikliwych spostrzeżeń i wniosków dla entuzjastów piłki nożnej.

„Polska myśl szkoleniowa” Michał Zachodny – recenzja

„Polska myśl szkoleniowa” Michała Zachodnego to nie tylko fascynująca lektura dla miłośników piłki nożnej. To także wartościowe źródło wiedzy dla tych, którzy interesują się historią sportu i jego kulturowym kontekstem. Książka rzuca światło na wielowymiarową historię polskiej piłki nożnej i stawia ważne pytania o jej przyszłość.

To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć, skąd bierze się pasja do futbolu i jakie wyzwania stoją przed polską reprezentacją w dzisiejszych czasach.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *