Okładka książki "Psychopata" Klaudia Muniak
Książka "Psychopata" Klaudia Muniak

„Psychopata” Klaudia Muniak – recenzja

Klaudia Muniak stworzyła historię, w którą trudno uwierzyć. Czy naprawdę człowiek jest zdolny do przeprowadzania eksperymentów medycznych na innej osobie? I do czego mogą doprowadzić takie badania? Po lekturze „Psychopaty” pytania nasuwają się same…

Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią internetową Tania Książka.

„Psychopata” Klaudia Muniak

Historię rozpoczynamy od poznania głównej bohaterki tego tytułu, Mai Lipskiej, która pracuje w krakowskim ośrodku naukowo-badawczym. To tam trwają badania nad nową metodą leczenia nowotworów mózgu. Kobieta pewnego dnia budzi się na ławce w parku z luką w pamięci sięgającą aż trzydzieści sześć godzin. Ostatnie, co pamięta, to bal, zorganizowany po jednej z konferencji naukowych. W tym samym czasie w mieście dochodzi do brutalnych morderstw dziewczyn. Wszystkie poszlaki wskazują na działanie seryjnego zabójcy. Tymczasem Maja z każdym kolejnym dniem czuje się coraz bardziej niezrozumiale. Fascynuje ją widok krwi, a myśl o zbrodni wywołuje u niej ekscytację.

Przeczytaj także: „MOTYLEK” KATARZYNA PUZYŃSKA – RECENZJA

Czytając pierwsze kilkadziesiąt stron mogliśmy odnieść wrażenie, że Maja jest kobietą sukcesu, która w tamtej chwili wiedzie bardzo uporządkowane życie. Wysoko ceniona praca, upragnione mieszkanie w wysokim standardzie, do tego coraz bliższe relacje z chłopakiem, Aleksandrem Rudkiem, pracującym w policji i zajmującym się również tajemniczymi morderstwami kobiet. Z każdą kolejną stroną tej pozycji doświadczamy gwałtowną przemianę w głowie Mai Lipskiej.

Thriller medyczny

Ten proces wydaje mi się największą zaletą tej nowości na rynku wydawniczym. Co prawda w „Psychopacie” mamy do czynienia z thrillerem medycznym, ale bardzo zadowoleni z tej lektury mogą mieć również młodzi adepci psychologii. Z poukładanej kobiety, która podniosła się po bolesnej stracie, bohaterka staje się rozchwiana emocjonalna i traci panowanie nad najprostszymi sytuacjami. To prowadzi również do absolutnie zaskakującego zakończenia, które wręcz wbija czytelnika w fotel.

Okładka książki "Psychopata" Klaudia Muniak
Książka „Psychopata” Klaudia Muniak

Bardzo spodobał mi się styl i język autorki, który nie jest skomplikowany, a tego właśnie obawiałem się, sięgając po tego typu książkę. Jeśli mówimy o thrillerze medycznym, to od razu przychodzi do głowy Tess Gerritsen. I to pomimo tego, że w zasadzie nigdy nie miałem z nią styczności. Dlatego nie mogę porównać tych dwóch autorek, ale Polka postarała się, aby nie zanudzić skomplikowanymi sformułowaniami czy długimi opisami badań. A uwierzcie mi, że w moim przypadku nie jest o to trudno.

Żmudny początek

Najwięcej do czynienia z medycznymi sprawami mamy w pierwszej części książki, która jest zdecydowanie nudniejsza od drugiej. Ale ma to związek przede wszystkim z tym, że akcja nie potrafiła przyspieszyć, a autorka przygotowywała grunt pod następne wydarzenia. I trzeba przyznać, że gdy już fabuła rozkręca się na dobre, to w zupełności wynagradza początki, które nie każdemu mogą przypaść do gustu.

Przeczytaj także: „CHODŹ ZA MNĄ” JOANNA OPIAT-BOJARSKA – RECENZJA

Czytelnik może mieć też problemy z licznymi scenami erotycznymi, których było zdecydowanie za dużo jak na tego typu lekturę. Irytować może również fakt, że główna bohaterka, mając u swojego boku policjanta, nie wyznała chłopakowi kluczowej informacji ze swojego życia, czyli wspomnianej już luki w pamięci. Wyobrażam sobie, że gdyby tak zrobiła, treść tej książki nie wyglądałaby tak, jak się przedstawia. Dodając do tego kilka literówek, zdaję sobie sprawę, że ta książka nie jest idealna. Dlatego poczekam na kolejną propozycję od autorki, od której mogę wymagać więcej. A przynajmniej tak mi się wydaje.

Na obwolucie książki możemy przeczytać, że Klaudia Muniak łączy doświadczenie zawodowe z tym, co lubi w powieściach, czyli z wywołującą dreszcz tajemnicą. To wszystko znajdziemy w tej pozycji i towarzyszy nam przez całą lekturę, aż do ostatniej strony. Niepokój sprawia, że jak najszybciej chcielibyśmy dowiedzieć się, co będzie dalej z bohaterem książki.

„Psychopata” Klaudia Muniak – recenzja

Najnowsza książka tej autorki to przestroga dla każdego z nas, do czego mogą doprowadzić eksperymenty na ludziach. Autorka stworzyła historię, w którą trudno uwierzyć. „Psychopata” ma swoje wady i niedociągnięcia, aczkolwiek jeśli szukacie książki z tego gatunku, to mogę ją z czystym sumieniem polecić.

Jeśli spodobał Ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

1 Comment

  • Bardzo ciekawy opis książki, jako że interesuję się medycyną i kryminalistycznymi zagadkami z chęcią przymierzę się do jej przeczytania. Zobaczymy, na ile mnie wciągnie w wir przygód ;D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *