Okładka książki "Tajemnica domu Turnerów" Kate Morton
Książka "Tajemnica domu Turnerów" Kate Morton

„Tajemnica domu Turnerów” Kate Morton – recenzja

„Tajemnica domu Turnerów” to zapierająca dech w piersiach opowieść o miłości i tajemnicach, kłamstwach i zbrodni sprzed lat. Kate Morton ponownie oczarowała mnie swoim językiem i fabułą powieści, godną nazwania jedną z najlepszych z serii Butikowej.

Materiał powstał dzięki współpracy z wydawnictwem Albatros.

„Tajemnica domu Turnerów” Kate Morton

Główna bohaterka, Jess Turner-Bridges, wraca do Australii z Londynu, gdy los wzywa ją do rodzinnego domu. Znajduje się w trudnej sytuacji, gdy jej babcia Nora, która ją wychowała, trafia do szpitala po upadku ze schodów. W poszukiwaniu odpowiedzi na przyczyny wypadku Jess odkrywa tajemniczą książkę, w której opisano niewyjaśnioną zbrodnię sprzed sześćdziesięciu lat – śmierć matki i jej dzieci. Kobieta prowadzi własne dochodzenie, odkrywając rodzinne tajemnice, związane zarówno z przeszłością, jak i ostatnimi wydarzeniami.

Przeczytaj także: „CÓRKA ZEGARMISTRZA” KATE MORTON – RECENZJA

Kate Morton, znana z tworzenia interesujących historii rozgrywających się w dwóch odstępach czasowych, w „Tajemnicy domu Turnerów” ukazuje sprawę zbrodni z 1959 roku w Australii Południowej. Pisarka w swojej książce nie tylko porusza aspekty kryminalne, ale również intryguje zagadką tragicznego wydarzenia w rodzinie Turnerów. Drugim, aczkolwiek równie mocnym, tłem w tej powieści okazuje się być siła macierzyństwa oraz uzdrawiająca moc prawdy odkrytej po wielu latach.

Malownicze pióro Kate Morton

Kate Morton w umiejętny sposób łączy przeszłość z teraźniejszością, sprawiając, że z zainteresowaniem śledzimy losy głównych bohaterów. Autorka stworzyła wielowarstwową narrację, która trzyma czytelnika w napięciu od niemal pierwszych stron. Jak to bywa u australijskiej pisarki, początek jest dosyć niemrawy. Przez pierwsze rozdziały należy po prostu przejść, czytając powolne wprowadzenie do fabuły. Jak zwykle, Kate Morton w malowniczy sposób zwraca uwagę na każdy szczegół w krajobrazie i życiu bohaterów. Lecz jak w przypadku recenzji poprzednich książek Australijki, również i tu stwierdzam, że było warto.

Książka "Tajemnica domu Turnerów" Kate Morton
Książka „Tajemnica domu Turnerów” Kate Morton

Postać głównej bohaterki, Jess, jest bardzo autentyczna i pełna emocji, a jej relacja z babcią dodaje głębi i osobistego wymiaru całej historii. Kate Morton umiejętnie przedstawia wewnętrzne zmagania bohaterki, która balansuje między obowiązkami zawodowymi a osobistymi, a także między chęcią odkrycia prawdy a lękiem przed tym, co może znaleźć w przeszłości swojej rodziny. Lecz „Tajemnica domu Turnerów” to nie tylko Jess. W powieści pojawiają się również Isabel, Nory i Polly, a każda z tych postaci wyróżnia się i wywołuje gamę emocji – od smutku i współczucia po szok, irytację i gniew.

„Tajemnica domu Turnerów” – perełka

„Tajemnica domu Turnerów” już na wstępie obiecuje obszerną, ale przede wszystkim intymną opowieść o rodzinnych tajemnicach, miłości i szukaniu swojego miejsca na świecie. Mieszają się tu różne gatunki – od romansu, po literaturę piękną aż mrożący krew w żyłach thriller. Książka pełna jest szczegółowo rozrysowanych wątków, tajemnic i głębokich relacji rodzinnych. Powieść porusza tematy straty, macierzyństwa, domu i tego, jak definiujemy rodzinę. Subtelnie wpleciony jest także wątek zdrowia psychicznego.

Akcja powieści przyspiesza w drugiej połowie książki. Kilka fragmentów mogłoby być krótszych, z pewnością przyznają mi rację ci, którzy po raz pierwszy sięgnęli po książkę autorstwa Kate Morton. Myślę jednak, że wydarzenia z drugiej części powieści wynagrodzą to niecierpliwe oczekiwanie. Książka obfituje w liczne wskazówki, które ostatecznie prowadzą do zaskakujących odkryć. Choć częściowo można przewidzieć kierunek rozwoju wydarzeń, wiele z tego, co zostaje ujawnione pod koniec, okazało się zaskakujące. Nie jest to więc jedna z wielu powieści w twórczości Kate Morton, a prawdziwa perełka, która zostaje w głowie na dłużej.

„Tajemnica domu Turnerów” Kate Morton – recenzja

„Tajemnica domu Turnerów” to książka dla wszystkich, którzy kochają zagadki i zawiłe historie rodzinne. Kate Morton w świetny sposób balansuje pomiędzy tajemnicą a emocjami, momentami szokując czytelnika, by na koniec wzruszyć do łez. Bardzo wciągająca historia. Idealna książka dla wszystkich miłośników literatury obyczajowej. To książka, która jestem pewny, że zachwyci zarówno wiernych fanów autorki, jak i nowych czytelników.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również: NASZE TOP 5 – NAJLEPSZE KSIĄŻKI 2023 ROKU

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *