okładka książki "Anomalia" Herve Le Tellier
Książka Herve Le Tellier - "Anomalia"

„Anomalia” Herve Le Tellier – recenzja

W książce Anomalia Herve Le Tellier jest niemal wszystko. Od science fiction i niewyjaśnionego zjawiska, po ludzkie dramaty, elementy powieści obyczajowej i thrillera. Tę książkę po prostu trzeba przeczytać.

„Anomalia” Herve Le Tellier

Na skutek niezrozumiałej anomalii ten sam samolot rejsu Paryż-Nowy Jork, z tymi samymi pasażerami na pokładzie, ląduje w miejscu docelowym dwa razy: raz w marcu, raz w czerwcu. Trzy miesiące to mało i dużo zarazem. Ktoś popełnia samobójstwo, umiera na raka, zachodzi w ciążę, rozstaje się z partnerem, robi nieoczekiwaną karierę… Dokładnie tak jest z bohaterami książki „Anomalia” Herve Le Tellier, których historie poznajemy na samym początku powieści.

Przeczytaj także: „FOTOGRAF UTRACONYCH WSPOMNIEŃ” SANAKA HIIRAGI – RECENZJA

Seryjny morderca, nigeryjski gej, starzejący się, zakochany w dużo młodszej kobiecie architekt, córka weterana wojennego, czarnoskóra prawniczka, która przekroczyła ograniczenia klasowe, czy niedoceniony pisarz. Każdy z nich będzie musiał odpowiedzieć na pytanie: co zrobiliby, gdyby spotkali się z samymi sobą, starszymi o trzy miesiące?

Czytając dylematy głównych postaci nie może nie pojawić się w naszej głowie zagwozdka, jak sami zachowalibyśmy się w takiej sytuacji. Autor zmusza więc nas do podjęcia myślowego ćwiczenia i odpowiedzi na kilka bardzo trudnych pytań.

Mieszanie gatunkami

Pierwsze wrażenia z lektury podzielonej na trzy części powieści miałem specyficzne. Kilkadziesiąt stron wprowadza czytelnika w historie bohaterów, intryguje, zaciekawia i sprawia, że w głowie pojawiają się pytania „o co tu w ogóle chodzi?”. Nie wiemy ani dlaczego oni są nam przedstawiani, ani też co ich łączy. Dopiero z czasem Herve Le Tellier odsłania nam wszystkie karty i robi to w sposób na tyle atrakcyjny dla czytelnika, że ten nie może się oderwać od książki „Anomalia”.

okładka książki "Anomalia" Herve Le Tellier
Książka Herve Le Tellier – „Anomalia”

Trudno sklasyfikować też tę powieść tylko do jednego gatunku. „Anomalia” świetnie łączy element thrillera, powieści psychologicznej, fantastyki czy dramatu. Wydarzenia przedstawione w książce ocierają się o politykę, filozofię, a także religię. Wydawałoby się, że jeśli jest w tej lekturze wszystko, to nie jest ona do końca dopracowana.

Zgodzę się, choć nie do końca. Do pewnego momentu nie można się przyczepić do tego, jak fabularnie skonstruowana jest powieść. Z czasem jednak umiejętnie poskładane elementy zaczynają się urywać, jakby Le Tellier nie potrafił zamknąć historii efektownym i mocnym zakończeniem.

Książkę czytamy jednym tchem głównie ze względu na oryginalne rozwiązania francuskiego autora oraz nietypową problematykę powieści. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że historie niektórych postaci nie porwały. Ba, równie dobrze mogło ich w „Anomalii” Herve’a Le Telliera nie być. Skorzystałyby na tym chociażby tajemniczy Slimboy czy Sophie i jej rodzina, których losy nie zostały odpowiednio rozbudowane.

Jedna z najciekawszych powieści ostatnich lat

Nie mam wątpliwości, że Herve Le Tellier pisząc książkę „Anomalia” stworzył jedną z najciekawszych powieści, jakie powstały w ostatnich latach. Sięgając po lekturę mogliśmy spodziewać się science fiction poświęcone trudno wytłumaczalnemu zjawisku. W praktyce otrzymaliśmy ironiczną, momentami śmieszną (z elementami czarnego humoru), ale i smutną historię, której koniec nie daje nam wystarczających odpowiedzi. Czytelnik zostaje z wieloma pytaniami dotyczącymi kwestii moralnych, filozoficznych czy religijnych.

Przeczytaj także: „PTAKI I INNE OPOWIADANIA” DAPHNE DU MAURIER – RECENZJA

Po raz pierwszy od dawna zdecydowałem się sięgnąć po książkę z literatury francuskiej. Określana w zapowiedziach jako jedna z najbardziej inteligentnych powieści ostatnich lat, „Anomalia” mnie nie zawiodła. Do ideału brakuje naprawdę niewiele. Podejrzewam, że znając szczegółowo konteksty wielu nawiązań do wydarzeń politycznych, literatury czy popkultury (jest ich naprawdę wiele!), odebrałbym tę lekturę jeszcze lepiej.

„Anomalia” Herve Le Tellier – recenzja

„Anomalia” Herve’a Le Telliera zachwyca przemyślaną od początku do końca tematyką, konstrukcją i oryginalnym pomysłem. Książka jest godna polecenia, nawet tym czytelnikom, którzy uciekają od lektur zaliczanych stricte do fantastyki. Miłośnicy ludzkich dramatów i literatury pięknej nie będą zawiedzeni.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

5/5 - (2 votes)

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *