Basia. Szczęśliwą się bywa

Basia. Szczęśliwą się bywa” to interesująca opowieść o życiu Barbary Stuhr, większości znanej zapewne jedynie jako małżonka Jerzego Stuhra. Biografia pokazuje, że Basia to nie tylko żona znanego męża, ale kobieta z pasją, która zrobiła karierę zawodową, prowadziła dom i wiernie towarzyszyła Jurkowi w jego sukcesach aktorskich.

Materiał powstał dzięki współpracy z księgarnią selkar.pl.

Szczęśliwą się bywa. Już sam tytuł sugeruje, że książka będzie nie tylko o blaskach życia, ale również o jego cieniach. Beata Nowicka w ciekawy sposób napisała biografię Basi Stuhr. Pojawiają się w niej bowiem różni ludzie, którzy opisują Barbarę ze swojego punktu widzenia. Znajdziemy przytoczone wypowiedzi syna Macieja Stuhra, sióstr bohaterki, koleżanek po fachu, czy po prostu jej przyjaciółek.

Dużo miejsca poświęcono dzieciństwie bohaterki, które w znaczący sposób ukształtowało charakter Barbary Stuhr. Trudne relacje z matką nauczyły ją, jaką chciałaby być mamą dla swoich dzieci. Już w trudnych latach komuny Basia odważnie szła po swoje. Była uparta i bezkompromisowa. Po ukończonej szkole muzycznej w Bielsku-Białej bez lęków udała się na studia muzyczne do Krakowa. To tam ponownie spotkała Jurka, kolegę z rodzinnego miasta. Uczucie, które się wtedy narodziło, trwa już ponad 50 lat. To kawał czasu. W dzisiejszym świecie ludzi, będących na pierwszych stronach gazet, taka miłość jest mało realna. A oni przetrwali. Myślę, że właśnie dzięki sile Basi, jej oddaniu, poniekąd nawet poświęceniu.

Chociaż słyszałam o tym, że żona Jerzego Stuhra jest z zawodu skrzypaczką, nigdy nie sądziłam, iż zrobiła w tym niełatwym zawodzie karierę, że się realizowała. Znajdowała czas na prowadzenie domu, bycie żoną i matką, i jeszcze na częste próby i koncerty. Trzeba przyznać, że z książki wyłania się również charakterystyczny obraz Jerzego. To jakim był człowiekiem, mężem. Basia nie miała łatwego życia. Biografia pokazuje jednak, że nauczyła się, iż szczęście jest w drobnych rzeczach. Dowodzi tego, że życia można się nauczyć i zawsze trzeba w nim i w ludziach szukać dobra. Tę postawę realizuje również udzielając się charytatywnie i współtworząc Stowarzyszenie Unicorn, pomagające ludziom z chorobami nowotworowymi. Te nie oszczędzały również rodziny Stuhrów.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Sposób wydania jest bardzo spójny z historią Barbary. Moim zdaniem kobiecy róż w połączeniu z czarno-białym zdjęciem idealnie oddaje charakter książki – wśród szarego życia jest miejsce na dobro i nadzieję. Taki jest dla mnie wydźwięk tej biografii i odkładam ją na półkę z uśmiechem na twarzy. Można by się przyczepić do licznych literówek, mają one jednak niewielki wpływ na odbiór dobrze napisanej pozycji. Zdecydowanie polecam!

Biografia Barbary Stuhr i inne książki z tego gatunku znajduje się do kupienia na selkar.pl.

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *