Okładka książki „Neymar. Magik z Brazylii” Luca Caioli
Książka „Neymar. Magik z Brazylii” Luca Caioli

„Neymar. Magik z Brazylii” Luca Caioli – recenzja

Luca Caioli to jeden z najbardziej znanych autorów książek poświęconych najlepszym piłkarzom w dziejach tego sportu. „Neymar. Magik z Brazylii” pochłonie nie tylko zagorzałych fanów futbolu.

„Neymar. Magik z Brazylii” Luca Caioli

Dla osób czytających piłkarskie książki, nie trzeba przedstawiać pana Luki Caioliego. Spod jego pióra wyszło wiele biografii znakomitych piłkarzy, jak chociażby Cristiano Ronaldo, Leo Messiego, Zinedine’a Zidane’a czy Ronaldinho. Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Rosji przyszedł czas na drugie wydanie książki o obecnym liderze „Canarinhos”. Poprzednia miała tytuł „Neymar. Nadzieja Brazylii, przyszłość Barcelony”.

Przeczytaj także: „30 LAT LIGI MISTRZÓW. TOM 1” LESZEK ORŁOWSKI – RECENZJA 

Niemal przez cały czas pojawiają się wątpliwości, czy dobrym pomysłem jest wydawanie biografii zawodników, którzy najlepsze lata kariery mają prawdopodobnie dopiero przed sobą. Tak samo było w przypadku 26-letniego piłkarza, który pomimo licznych sukcesów ma aspiracje i umiejętności, aby uzupełnić swoją gablotę kolejnymi trofeami.

Jeden z największych talentów w historii

Spora część lektury dotyczy dzieciństwa, czasów dojrzewania oraz okresu, gdy z każdym kolejnym meczem stawał się coraz bardziej popularny. W „Neymar. Magik z Brazylii” dużo przeczytamy o jego talencie, ale nie zabraknie miejsca na religię, pełniącą ważną rolę w życiu Brazylijczyka. Nie można było pominąć wątku syna z ojcem, któremu zawdzięcza wiele. Kto wie, czy bez niego Neymar zrobiłby taką karierę.

Okładka książki „Neymar. Magik z Brazylii” Luca Caioli
Książka „Neymar. Magik z Brazylii” Luca Caioli

Co ciekawe, w „Neymar. Magik z Brazylii” dowiadujemy się też co nieco o brazylijskiej kulturze i futbolowej historii „Canarinhos”. Lekturę wzbogaca wiele wypowiedzi osób związanych z piłkarzem. Możemy przeczytać, co o piłkarzu sądzą jego byli trenerzy, wspomniany ojciec czy nawet profesor literatury brazylijskiej, który opisuje znaczenie Brazylijczyka dla historii kraju. Na końcu książki możemy przeczytać krótką rozmowę z samym zawodnikiem. Neymar mówi w niej o przenosinach do Paryża, o jego pierwszych odczuciach w nowym miejscu. Odpowiada na pytanie, czy odszedł z Barcelony z powodu Leo Messiego. Odpiera również zarzuty, jakoby przyszedł do PSG ze względu na pieniądze.

To nie jest laurka dla piłkarza

Kluczowym w odbiorze „Neymar. Magik z Brazylii” jest fakt, że Luca Caioli nie zrobił laurki piłkarzowi. Włoski dziennikarz nie wybiela Neymara, wskazuje jego złe cechy charakteru, krytykuje niektóre ruchy zawodnika oraz pisze o kontrowersjach związanych z jego odejściem z Barcelony. Lektura byłaby jeszcze ciekawsza, gdyby nieco więcej było w niej wypowiedzi samego zawodnika, o które aż prosiło się opisując niektóre sytuacje.

Przeczytaj także: „GEGENPRESSING I TIKI-TAKA” MICHAEL COX – RECENZJA

Jeśli czytaliście już książki napisane przez tego Lukę Caiolę to wiecie, że trudno w nich o rozczarowanie. Tak jest i w przypadku tej pozycji, tym razem poświęconej Brazylijczykowi. Szkoda tylko, że tak niewiele możemy przeczytać o jego pobycie w Paryżu – ostatnie co Caioli opisuje to debiut Neymara we francuskiej lidze. Sądzę jednak, że przy nadarzających się okolicznościach (na przykład kolejnym transferze piłkarza), autor zasiądzie do tworzenia trzeciego wydania tej książki.

„Neymar. Magik z Brazylii” Luca Caioli – recenzja

Mimo faktu, że Neymar wzbudza skrajne emocje, to myślę, że warto sięgnąć po „Neymar. Magik z Brazylii”. Głównie po to, aby przekonać się jaką drogę musiał przebyć, aby stać się najdroższym piłkarzem świata. 27-latek jest obecnie najpopularniejszym brazylijskim graczem i idolem wielu kibiców, co dowodzą liczne pielgrzymki z jego ojczyzny na stadion Parc des Princes w stolicy Francji.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *