Święta to magiczny czas, pełen ciepła i radości. Nic nie sprawia większej przyjemności niż zanurzenie się w klimatyczne opowieści, które rozgrzewają serce. Oto kilka naszych propozycji klasyków świątecznych, które z pewnością sprawią radość każdemu miłośnikowi literatury.
Świąteczne klasyki – co warto przeczytać?
Zanurzenie się w klimatyczne opowieści to czynność, która dodaje ciepła i radości nawet najzimniejszym zimowym wieczorom. To czas, kiedy z przyjemnością sięgamy po klasyki, które nie tylko zabierają nas w świat fantazji, ale również głęboko poruszają serce. Wartości rodzinne, empatia, hojność i miłość do drugiego człowieka to tematy, które przeplatają się w najlepszych klasykach świątecznych.
Pod choinką warto umieścić nie tylko materialne upominki, ale także te, które otworzą drzwi do magicznego świata literatury. Klasyki, które umieściliśmy w poniższym zestawieniu wraz z krótkimi opisami od wydawców, przenoszą nas w czasie, na chwilę zatrzymując bieg codziennego życia. Niech więc te opowieści oświetlą nasze serca i sprawią, że święta staną się bardziej wyjątkowe.
Zbliża się Boże Narodzenie. Senior rodu Simeon Lee do swej rezydencji zaprasza najbliższych krewnych. Spotkanie jest nietypowe i ma niezbyt rodzinny charakter. Na dodatek wśród zebranych pojawia się uchodzący za czarną owcę syn oraz wnuczka, którą rodzina widzi po raz pierwszy. W ponurej atmosferze podsycanej pragnieniem odziedziczenia jak największego spadku zebrani dowiadują się o zabójstwie złośliwego milionera.
Do akcji wkracza niezastąpiony Herkules Poirot. Przed detektywem trudna zagadka – okazuje się bowiem, że z sypialni Simeona zniknęły diamenty, nie wszyscy goście ujawnili prawdziwą tożsamość, a zamordowany miał niejednego wroga…
Sprawdź naszą recenzję na: https://przeczytane.net/morderstwo-w-boze-narodzenie/.
Anna Karenina wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne życie u boku dużo starszego męża. Piękna młoda kobieta spełnia się jako matka, ale nie stroni też od przyjęć, jest uwielbiana na petersburskich salonach. Spokój znika wraz z pojawieniem się hrabiego Wrońskiego, który wprowadza w życie Anny namiętność, jakiej nigdy nie zaznała. I zniszczenie, którego nie da się cofnąć.
To ponadczasowa powieść o uczuciu, które od początku było skazane na potępienie. Uczuciu, dla którego Anna poświęciła wszystko. Powieść Tołstoja po raz kolejny inspiruje Hollywood. Reżyser Joe Wright tworzy pełen rozmachu pejzaż rosyjskich elit. Keira Knightley jako Anna Karenina i Jude Law w roli jej męża – megagwiazdorska obsada pozwala na nowo odkryć najpiękniejszą rosyjską historię miłosną.
Więcej o tej książce przeczytasz na stronie wydawnictwa Świat Książki.
Czy ktoś może sprawić, by zgorzkniały starzec pokochał Boże Narodzenie? Może duchy?
Serce Scrooge’a jest zimne jak lód. On sam – bogatszy niż połowa banków w Anglii i bardziej wredny, niż można sobie wyobrazić. Kiedy jednak pewnej nocy w jego sypialni pojawiają się jeden po drugim trzy straszne duchy i zabierają go w podróż w czasie, dowiaduje się, ile jest warte jego życie. Czy zdąży się zmienić, nim będzie za późno?
„Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa to absolutny klasyk świąteczny, który trzeba przeczytać.
Powieść Znachor Tadeusza Dołęgi-Mostowicza napisana w 1937 roku należy do klasyki polskiej literatury.
Znany chirurg, profesor Rafał Wilczur, dowiaduje się, że porzuciła go żona. Zrozpaczony mężczyzna upija się i pada ofiarą bandytów. Ciężko pobity doznaje amnezji. Nie wie, kim jest, wędruje po wsiach i podejmuje się przypadkowych prac. Zostaje przygarnięty przez wiejskiego gospodarza i zaczyna leczyć ludzi jako Antoni Kosiba.
Gdy mimo prymitywnych warunków, przeprowadza udaną operację na kalekim synu gospodarza, sława znachora zaczyna się rozprzestrzeniać nie tylko w najbliższej okolicy.
Więcej o książce przeczytasz na stronie wydawnictwa Świat Książki.
Powieść uznana za jedną z najważniejszych w XX wieku. Autor, Francis Scott Fitzgerald, czołowy twórca tzw. straconego pokolenia pisarzy amerykańskich, ukazał desperację i zagubienie młodych Amerykanów w okresie prosperity po I wojnie światowej. Właśnie barwny obraz obyczajów, romanse, miłości i tragedie oraz szybkie fortuny z prohibicją w tle stanowią o nieprzemijającym uroku książki.
Nasza recenzja tutaj: https://przeczytane.net/wielki-gatsby-fitzgerald-recenzja/
Przeczytaj także: NAJLEPSZE KSIĄŻKI NA ŚWIĘTA – CO PRZECZYTAĆ W 2023 ROKU?
Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!
Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku, X-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!