książki na deskach kwiatek
premiery

Nasze TOP 10 kryminałów – październik 2023

Październik to miesiąc kryminałów. Wydawnictwa przygotowały bogatą ofertę nowości, które zasługują na uwagę. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym comiesięcznym zestawieniem, w którym sugerujemy najciekawsze premiery kryminałów na październik 2023 roku.

Premiery kryminałów październik 2023. Na co zwrócić uwagę?

Październik 2023 roku to prawdziwa uczta dla miłośników kryminałów! Nie brakuje nowości, a ich liczba jest na tyle imponująca, że postanowiliśmy przygotować zestawienie najciekawszych tytułów. Wydawnictwa przygotowały bogaty wybór zapowiedzi wydawniczych, co oznacza, że każdy, kto kocha mroczne tajemnice i intrygujące zagadki, znajdzie coś dla siebie.

W poniższym zestawieniu prezentujemy największe perełki w gatunku kryminałów wraz z krótkimi opisami od wydawców. Jesteśmy szczególnie podekscytowani, że w naszym zestawieniu dominują książki napisane przez polskich autorów. Jest w czym wybierać!

Niezależnie od tego, czy preferujesz zagadki detektywistyczne, mroczne thrillery czy tajemnicze historie, w październiku znajdziesz coś dla siebie.

Okładka ksiażki "Dawno temu w Warszawie" Jakub Żulczyk
Książka „Dawno temu w Warszawie” Jakub Żulczyk

Z opisu wydawcy:

2020 Warszawa wchodzi w kolejną falę pandemii.

Lockdown zamyka ludzi w domach, w ich głowach, kleszczach lęku. W środku tego szaleństwa Marta Pazińska próbuje walczyć o życie i godność tych, którzy są samotni i bezbronni. Nie rozumie jednak, że cała Warszawa stała się bezbronna jak dziecko. A ci, którzy przez lata czaili się w ciemności, teraz ruszyli po władzę. Idą po nią po trupach dzieciaków, policjantów, polityków. Kości chrzęszczą pod ich stopami.

Parę lat po wydarzeniach od „Ślepnąc od świateł” bohaterowie tamtej powieści schodzą pod powierzchnię miasta, zanurzają się w płynącym pod nim złu. A zło jest zimne i gęste.

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie wydawnictwa Świat Książki.


Okładka książki "Dystopia" Vincent V. Severski
Książka „Dystopia” Vincent V. Severski

Z opisu wydawcy:

Jerzy Kaziura, agent GRU, awansuje na stanowisko wicepremiera i koordynatora służb, wprowadzając chaos na najwyższych szczeblach władzy. Konrad Wolski, Marcel Cichy, Roman Leski oraz Zofia Winiarska zostają aresztowani, a Agencja Wywiadu rozwiązana. Pogłębia się atmosfera niepewności i nieufności. W cieniu tych wydarzeń Sara, Monika i Maria przygotowują niebezpieczną misję uwolnienia aresztowanych przyjaciół. 

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie wydawnictwa Czarna Owca.


Okładka książki "Zrost" Robert Małecki
Książka „Zrost” Robert Małecki

Z opisu wydawcy:

W jeziorze niedaleko Chełmży komisarz Gross znajduje ciało starszego człowieka. Nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo, a może jednak morderstwo? By wyjaśnić sprawę, policjant zagłębia się w przeszłość ofiary. Szybko przekonuje się, że historia zmarłego mężczyzny skrywa w sobie mrok.

Kontynuacja bestsellerowej i wielokrotnie nagradzanej serii Roberta Małeckiego to literacki majstersztyk, trzymający w napięciu do samego końca.

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.


Premiery kryminałów październik 2023. Nowości warte uwagi

Okładka książki "Zwykła przyzwoitość" Wojciech Chmielarz
Książka „Zwykła przyzwoitość” Wojciech Chmielarz

Z opisu wydawcy:

Kiedy bohater wraca do domu na warszawskich Włochach, w którym wynajmuje pokój, spotyka tam dwóch bandziorów. Mężczyźni grożą panu Henrykowi, właścicielowi domu, więc Bezimienny staje w jego obronie. Ale kiedy w wyniku kolejnego zastraszania starszy mężczyzna trafia do szpitala, bohater uznaje, że miarka się przebrała. I w ten sposób wkracza w sam środek wielkiej afery związanej z rynkiem nieruchomości, nielegalnym przejmowaniem mieszkań i niebotycznych chwilówek branych na nieświadomych niczego ludzi. 

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie wydawnictwa Marginesy.


Okładka książki "Za wszelką cenę" Harlan Coben
Książka „Za wszelką cenę” Harlan Coben

Z opisu wydawcy:

Pięć lat temu niewinny człowiek został skazany na dożywocie za zamordowanie swojego syna. Właśnie dowiedział się, że jego dziecko żyje.

David za wszelką cenę chce odzyskać dobre imię, wyjaśnić, co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy, a przede wszystkim odnaleźć syna. Jedynym sposobem, żeby to osiągnąć, jest ucieczka z więzienia. Nie wie jeszcze, że FBI śledzi każdy jego ruch, a jego życie jest poważnie zagrożone.

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.


Co warto przeczytać? Premiery kryminałów październik 2023

Okładka ksiażki "Kobieta z kabiny dziesiątej" Ruth Ware
Książka „Kobieta z kabiny dziesiątej” Ruth Ware

Z opisu wydawcy:

Niebo jest czyste, wody spokojne, a współpasażerowie przemili, gdy ekskluzywny statek wycieczkowy Aurora rozpoczyna swój rejs po malowniczym Morzu Północnym. Początkowo pobyt Lo jest przyjemny: kabiny są wygodne, kolacje doskonałe, a goście eleganccy. Jednak po tygodniu na pokładzie zaczyna wiać mroźny wiatr, niebo szarzeje, a Lo staje się świadkiem czegoś, co może opisać jedynie jako mroczny i przerażający koszmar: widzi, jak kobieta zostaje wyrzucona za burtę.

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie księgarni internetowej Wydaje Nam Się.


Okładka książki "Galeon" Leszek Herman
Książka „Galeon” Leszek Herman

Z opisu wydawcy:

Początek XVIII wieku. Wczesną jesienią pewnej pogodnej nocy pastor malutkiego kościoła nad brzegiem Zalewu Szczecińskiego widzi płynącą tajemniczą armadę wyładowanych po brzegi żaglowców.

Trzysta lat później. Pracownicy niewielkiej specjalistycznej firmy budowlanej Dark-Bud, prowadzący wykopy na pewnej prestiżowej budowie, odkrywają wrak galeonu. Wszyscy obawiają się problemów, ze wstrzymaniem budowy włącznie, które spowoduje to znalezisko. Postanawiają zatem zataić sprawę przed nadzorem budowlanym i konserwatorem zabytków. Decydującym motywem są jednak odkryte w szczątkach okrętu kufry.

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie wydawnictwa Muza.


Okładka książki "Kula, która chybiła" Richard Osman
Książka „Kula, która chybiła” Richard Osman

Z opisu wydawcy:

W Coopers Chase wielkie poruszenie, bo ekipa TV pod wodzą uroczego Mike’a Waghorna, gwiazdora lokalnych wiadomości, nakręci tu za chwilę materiał! Ale telewizyjny wywiad to tak naprawdę podstęp, wymyślony przez członków Czwartkowego Klubu Zbrodni, którzy właśnie zwęszyli nową sprawę: niewyjaśnione dotąd morderstwo młodej dziennikarki i zarazem partnerki Mike’a.

W trzeciej części swojej kapitalnej serii Richard Osman potwierdza status współczesnego króla kryminału. Kula, która chybiła to triumf pod każdym względem: wciągająca zagadka, pierwszorzędna rozrywka i mądra opowieść o przyjaźni, gdy światło się mroczy.

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie wydawnictwa Agora.


Nowości wydawnicze kryminały – październik 2023

Okładka książki "Ostatnia droga" Ryszard Ćwirlej
Książka „Ostatnia droga” Ryszard Ćwirlej

Z opisu wydawcy:

Luty 2022 roku. Rosja napada na Ukrainę. Do Polski rusza fala uchodźców. Policjantka z Poznania komisarz Aneta Nowak wraz ze swoim kolega aspirantem Szymonem Turkiem ruszają na granicę by pomagać uciekinierom. Przywożą zebrane przez poznańskich policjantów dary, a w drugą stronę wiozą matki z dziećmi. Jedna z rodzin trafia do mieszkania aspiranta, kolejna do domu rodziców policjantki.

Kolejne śledztwo poznańskiej policjantki postawi na jej drodze bezwzględnych ludzi, dla których wojna jest doskonałą okazją do zdobycia szybkich pieniędzy.

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie wydawnictwa Muza.


Okładka książki "Nic do stracenia" Przemysław Piotrowski
Książka „Nic do stracenia” Przemysław Piotrowski

Z opisu wydawcy:

Po odzyskaniu córki z rąk brutalnej szajki handlarzy żywym towarem Luta Karabina na nowo układa sobie życie. Pracę na platformie wiertniczej zamienia na Wojsko Polskie, gdzie zajmuje się szkoleniem młodych kandydatów na specjalsów.

W tym samym czasie Zygmunt Szatan próbuje odbudować swoje życie po krwawej zemście na oprawcy swojej rodziny. Już na policyjnej emeryturze stara się naprawić relacje z synem oczekującym na proces sądowy. Pilnuje też, aby na światło dzienne nie wypłynęła mroczna prawda o masakrze w świebodzińskiej masarni. Wszystko się komplikuje, gdy informator donosi mu, że w więzieniu, w którym wyrok odbywa jeden z porywaczy dziewczynki, ktoś węszy przy sprawie.

Więcej na temat tej powieści przeczytasz na stronie wydawnictwa Czarna Owca.


Przeczytaj także: NASZE TOP 7 KRYMINAŁÓW – WRZESIEŃ 2023

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

5/5 - (1 vote)

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

2 komentarze

  • Ciekawy artykuł! Bardzo lubię kryminały, więc z niecierpliwością czekałem na nowe premiery. Z tej listy, kilka tytułów zainteresowało mnie szczególnie. Mam nadzieję, że te książki będą równie wciągające i trzymające w napięciu, jak zapowiada się na papierze. Już nie mogę doczekać się, aby zanurzyć się w tajemnicze światy tych autorów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *