Książka z plażą w tle

Premiery książek czerwiec 2024. Które nowości wydawnicze polecamy?

Czerwiec to miesiąc, w którym nie zabraknie świetnej literatury. Półki uginają się od nowości książkowych, zapraszamy na zestawienie najciekawyszch premier książek na czerwiec 2024 roku.

Premiery książek czerwiec 2024. Na co zwrócić uwagę?

Czerwcowe nowości w 2024 roku to prawdziwy wysyp świetnej literatury! Jak co miesiąc przygotowaliśmy zestawienie premier książkowych na najbliższe tygodnie. Wydawnictwa zadbały o naprawdę bogatą ofertę zapowiedzi, więc jesteśmy przekonani, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

Przy wyborze nowości książkowych postanowiliśmy podzielić je na najważniejsze kategorie i wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. Poniżej znajdziecie listę zapowiedzi książek na czerwiec 2024, wraz z krótkimi opisami od wydawców.

Nowości książkowe czerwiec 2024 – literatura piękna

Okładka książki "Powiedzmy, że Piontek" Szczepan Twardoch
Książka „Powiedzmy, że Piontek” Szczepan Twardoch

Powiedzmy, że jest to gra z czytelnikami, pełna niespodzianek i odniesień do współczesności, może nawet nowe literackie oblicze Szczepana Twardocha. Erwin Piontek, 73-letni górnik, wyrusza w samotny rejs dookoła świata na starym jachcie, wyposażony w niezbędny prowiant i sprzęt, z planem nie zawijania do portu przez dwadzieścia dziewięć tysięcy mil. Losy Piontka mogą przebiegać inaczej – może leżeć na czerwonej ziemi w dolinie rzeki Auob w sztruksowej bluzie mundurowej. Może też być sobowtórem dyktatora. Powiedzmy, że ten, kto przeczyta.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.

Okładka książki "Zaproszona" Emma Cline
Książka „Zaproszona” Emma Cline

W powieści Emmy Cline „Zaproszona”, młoda kobieta Alex udaje kogoś, kim nie jest, spędzając lato w luksusowej posiadłości starszego mężczyzny, Simona, na Long Island. Po nieodpowiednim zachowaniu na przyjęciu Simon każe jej wyjechać. Bez pieniędzy i wsparcia Alex desperacko stara się przetrwać, podszywając się pod różne osoby. Wykorzystuje swój spryt, by jakoś przetrwać, w nadziei na powrót do łask Simona. Powieść, opisującą zagubienie i desperację Alex, porusza tematy klasizmu, biedy i dyskryminacji, a jej styl przypomina twórczość Patricii Highsmith i filmy Sofii Coppoli.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Pauza.

Okładka książki "Błahostka" Magda Tereszczuk
Książka „Błahostka” Magda Tereszczuk

Klara wraca do włoskiej willi, gdzie spędzała każde lato z rodzicami, teraz z mężem i córkami. Choć miały to być wymarzone wakacje, coś z przeszłości zakłóca sielankę. Piętnaście lat temu wydarzyło się coś, co wciąż ją prześladuje. Niespodziewany przyjazd Nico, syna właścicieli domu, przypomina o dawnych wydarzeniach. Od jego pojawienia się Klara nie może przestać o nim myśleć, mimo że była przekonana, że to nic ważnego.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Agora.

Okładka książki "Smak szczęścia" Santa Montefiore
Książka „Smak szczęścia” Santa Montefiore

„The Daily Record” opisuje tę wspaniałą opowieść o pokusie jako historię pełną upajającego niebezpieczeństwa i uczuciowych rozterek zakazanej miłości. Angelica, autorka książek dla dzieci, rozpoczyna flirt z Jackiem poprzez e-maile, nie widząc w tym zagrożenia dla swojego małżeństwa. Jednak podczas trasy promocyjnej w Republice Południowej Afryki ich romans nabiera realnych kształtów. Ta niezwykła powieść porusza temat prawdziwego znaczenia miłości i szczęścia, skierowana jest do kobiet zastanawiających się, co by było, gdyby…

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Świat Książki.

Okładka książki "Moja matka pestka" Anna Sakowicz
Książka „Moja matka pestka” Anna Sakowicz

Los nie pyta nas o zdanie, ale niekiedy podpowiada, do których drzwi zapukać.

Natasza ma dobre życie – jej kariera nabiera tempa, a związek z narzeczonym Patrykiem jest stabilny. Jednak jeden telefon zmienia wszystko: musi zająć się matką cierpiącą na alzheimera, od której uciekła w młodości. Patryk nie chce wziąć chorej do siebie i zaczyna unikać Nataszy. W pracy też nie ma wsparcia, a jej życie zmienia się diametralnie.

„Moja matka pestka” to mądra i ciepła opowieść o pojednaniu, zrozumieniu i dojrzałej miłości.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Okładka książki "Sycylijki" Gaetano Savatteri
Książka „Sycylijki” Gaetano Savatteri

Kobiety Sycylii są często przedstawiane jako wierne żony, matki lub córki, jednak rzeczywistość wykracza poza ten stereotyp. Gaetano Savatteri w swojej książce przybliża biografie zarówno historycznych, jak i fikcyjnych Sycylijek, tworząc wielobarwny portret ich życia. Opisuje święte, takie jak św. Rozalia, oraz kobiety walczące o swoje prawa, jak Franca Viola. Ukazuje ich niezależność, determinację i odwagę w starciach z mafią i w walce o sprawiedliwość. „Sycylijki” to literacka opowieść o kobietach pragnących zmienić swój los, ukazująca ich siłę i wielowymiarowość.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Bo.wiem.

Okładka książki "Życie, które nam pozostało" Roberta Recchia
Książka „Życie, które nam pozostało” Roberta Recchia

Powieść Roberty Recchii opowiada o rodzinie Ansaldów, której życie przypominało piękny film o miłości, aż do lata 1980 roku, kiedy to znaleziono martwe ciało ich córki Betty. Śmierć dziewczyny była ogromnym ciosem, a jej kuzynka Miriam, będąca świadkiem nocnego zajścia, również padła ofiarą przemocy. Przez dwa lata Miriam zmagała się z bolesnymi wspomnieniami, aż poznała Leo, dilera narkotyków, który stał się jej wsparciem. Między nimi narodziła się wyjątkowa więź, będąca światłem w mroku ich życia. Powieść ta jest poruszającą historią o miłości, która staje się ratunkiem i nadzieją w najtrudniejszych chwilach.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Publicat.

Okładka książki "Z ogniem" Miriam Toews
Książka „Z ogniem” Miriam Toews

Trzy pokolenia kobiet o różnych osobowościach próbują zrozumieć historię swojej rodziny i sens życia, podczas gdy nieobecność ojca komplikuje ich codzienność. Młoda Swiv ma trudne zadanie wspierania matki zmagającej się z późną ciążą i emocjonalnymi problemami, oraz próbuje zrozumieć, dlaczego ojciec nie wraca. Do domu wprowadza się babcia Elwira, która swoją niezłomnością i radością życia uczy wnuczkę i córkę, jak kwestionować autorytety i cieszyć się każdą chwilą. „Z ogniem” to powieść o kobietach, które walczą o siebie i życie na własnych warunkach, gdzie stawką jest miłość i dostęp do własnych uczuć.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Czarne.

Okładka książki "Znaki Zodiaku" Maciej Marcisz
Książka „Znaki Zodiaku” Maciej Marcisz

„Znaki zodiaku” Macieja Marcisza to współczesna opowieść o tożsamości, klasowych napięciach i pragnieniu nowego życia. Maks, pisarz stojący przed szansą zdobycia prestiżowej nagrody, zmaga się z zarzutami o fałszowanie swojej autobiograficznej trylogii. Jego przyjaciółka Ida, wypalona pracą, trafia do szpitala psychiatrycznego i otrzymuje półroczne zwolnienie lekarskie. Przyjaciele wyjeżdżają do Toskanii, aby odpocząć i odnaleźć sens życia w malowniczej rezydencji, ale ryzykują, że ich życie może się całkowicie rozpaść.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Premiery książek czerwiec 2024 – fakt i biografia

Okładka książki "Ukrywałam Anne Frank" Joop van Wijk-Voskuijl i Jeroen De Bruyn
Książka „Ukrywałam Anne Frank” Joop van Wijk-Voskuijl i Jeroen De Bruyn

Elisabeth Voskuijl, zwana Bep, była bliską przyjaciółką i powiernicą Anne Frank oraz jedną z osób ukrywających rodzinę Franków. Codziennie ryzykowała życie, aby ich chronić, i nigdy nie otrząsnęła się z tych przeżyć. Śledztwo jej syna, Joopa van Wijka-Voskuijla, oraz Jeroena De Bruyna, próbuje odkryć prawdę o życiu Bep, łącząc historię wielkiej odwagi i zdrady w rodzinie Voskuijlów oraz tajemnicę zdrady rodziny Franków.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Horyzont.

Okładka książki "Alchemia" Katarzyna Zyskowska
Książka „Alchemia” Katarzyna Zyskowska

Maria Skłodowska-Curie, laureatka dwóch Nagród Nobla i pierwsza kobieta profesor na Sorbonie, musiała stawić czoła ogromnej pogardzie i hipokryzji otoczenia po ujawnieniu jej romansu z Paulem Langevinem. Mimo że tłum wściekle oskarżał ją o bycie „złodziejką mężów” i „cudzoziemką”, Maria bez lęku walczyła o swoje prawo do miłości i uznania. Pomimo prób uniemożliwienia jej wyjazdu na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla, nie poddała się, odważnie sięgając po to, czego pragnęła.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Literanova.

Okładka książki "Diana" Wendy Holden
Książka „Diana” Wendy Holden

Diana Spencer, córka wicehrabiego Althorp, marzyła o wielkiej miłości i księciu. Jej życie splata się z planami rodziny królewskiej, która szuka niewinnej arystokratki dla księcia Walii. Droga do ołtarza pełna jest niebezpieczeństw i intryg. Autorstwo opowiadania o Dianie leży w rękach Wendy Holden, dziennikarki i autorki bestsellerów literackich.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa HarperCollins.

Okładka książki "Jak biały człowiek" Oliwia Bosomtwe
Książka „Jak biały człowiek” Oliwia Bosomtwe

„Jak biały człowiek” Oliwii Bosomtwe to pierwsza książka o osobach afrykańskiego pochodzenia w Polsce, opisująca współczesnych bohaterów oraz ich losy odtworzone z dawnych wspomnień i dokumentów. Autorka eksploruje stereotypy i fantazje związane z obcymi w różnych okresach historycznych, wplatając własne doświadczenia. Bosomtwe podkreśla potrzebę zrozumienia reakcji białych rodaków na jej wygląd oraz refleksję nad istotnością pochodzenia, co stanowi główny motyw jej pisania.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie Grupy Wydawniczej Foksal.

Okładka książki "Deyna, czyli obcy" Roman Kołtoń
Książka „Deyna, czyli obcy” Roman Kołtoń

Niniejsze wydanie zawiera niepublikowane wcześniej zdjęcia Kazimierza Deyny z okresu jego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pomimo niedocenienia przez polskich kibiców, Deyna, kapitan „złotej jedenastki” z 1972 roku, uchodził za piłkarski geniusz porównywalny z Beckenbauerem i Cruijfem. Po trzydziestce spełnił marzenie wyjazdu na Zachód, gdzie jego czas w Manchesterze City nie spełnił oczekiwań, prowadząc go do problemów osobistych i alkoholizmu. Jego życie w Ameryce również nie było beztroskie, zakończyło się tragicznie 1 września 1989 roku w wypadku samochodowym. Biografia Deyny, napisana przez Romana Kołtonia, została wzbogacona o rozdział autorstwa Małgorzaty Kałuży i Janusza Marciniaka, którzy przyjaźnili się z nim w Stanach Zjednoczonych, prezentując fascynujący reportaż z Kalifornii, w którym uczestniczą jego dawne koleżanki i koledzy z San Diego Sockers.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Zysk i S-ka.

Nowości wydawnicze czerwiec 2024 – inne

Okładka książki "Kameleon i inne opowiadania" Antoni Czechow
Książka „Kameleon i inne opowiadania” Antoni Czechow

Opowiadania Antona Czechowa to wyjątkowe dzieła, eksplorujące istotne tematy społeczne i psychologiczne z subtelnym oddaniem emocji bohaterów oraz precyzją w opisach ich wnętrza. Zawierają ironiczne spojrzenie na społeczeństwo i błyskotliwe komentarze na temat relacji międzyludzkich, ujawniając hipokryzję i fałsz. Czechow zdolnie ukazuje różnice społeczne, prezentując mistrzowskie pisarstwo, które od lat zachwyca czytelników na całym świecie.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Świat Książki.

Okładka książki "1989. Pozytywny mit" Mirosław Wlekły
Książka „1989. Pozytywny mit” Mirosław Wlekły

Twórcy nagradzanego musicalu „1989” poszukują pozytywnego mitu Solidarności, odchodząc od tradycyjnej narracji o Polsce czasów przemian. W ich opowieści wielkie idee łączą się z codziennymi wyzwaniami, a perspektywa bohaterów tamtych wydarzeń, zwłaszcza kobiet, buduje międzypokoleniowy most między generacją Solidarności a milenialsami. Musical pokazuje, jak aktualne i fascynujące są wydarzenia sprzed czterdziestu lat.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Okładka książki "Piękni lśniący ludzie" Michael Grothaus
Książka „Piękni lśniący ludzie” Michael Grothaus

Za kilkadziesiąt lat świat jest pełen autonomicznych pojazdów, dronów i robotów pracujących w burgerowniach. Trwa cyfrowa zimna wojna między dwoma supermocarstwami, jednak większość ludzi prowadzi codzienne życie. Siedemnastoletni John, geniusz technologii, odkrywa tajemnicę, która prowadzi go do tokijskiego bistro, gdzie poznaje enigmatyczną kelnerkę Neotnię. Ich wspólna podróż odkrywa sekrety z przeszłości, od Hiroszimy po Nagano, zmieniając ich perspektywę na świat.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Insignis.

Okładka książki "Opowiadania wszystkie" Sylvia Plath
Książka „Opowiadania wszystkie” Sylvia Plath

Zbiór opowiadań Sylvii Plath, w tym niedawno odkryte i nieprzetłumaczone wcześniej na polski „Mary Ventura i dziewiąte królestwo”, został doskonale przetłumaczony przez Agę Zano. Książka zawiera wszystkie znane opowiadania poetki, odzwierciedlając jej rozwój artystyczny i wzrastające ambicje. Teksty te uzupełniają wizerunek Plath, eksplorując jej fascynacje i demony, podkreślając zarówno żywotność jej inteligencji, jak i jej talent i geniusz.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Marginesy.

Premiery wydawnicze czerwiec 2024 – kryminały

Na końcu musimy wspomnieć o premierach kryminałów, które również pojawią się w czerwcu. Ich liczba jest tak duża, że stworzyliśmy oddzielne zestawienie z najlepszymi nowościami tego gatunku. Znajdziecie je na naszym blogu (sprawdź na https://przeczytane.net/premiery-kryminalow-czerwiec-2024/).

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *