Koniec roku to czas podsumowań, dlatego i my przygotowaliśmy nasze TOP 10 najlepszych książek przeczytanych w 2021. Wybraliśmy więc te tytuły, które przeczytaliśmy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy i zdecydowanie Wam polecamy. W zestawieniu znajdziecie same perełki!

Dziennik 1954” – Leopold Tyrmand

Jeśli szukacie książki, która łączy w sobie bezkompromisową opowieść historyczną i ćwiczenia umysłowe na wysokim poziomie, to „Dziennik 1954” idealnie do tego pasuje. Trochę plujemy się w brodę, że przeczytaliśmy ją (i to dwukrotnie!) dopiero w 2021 roku (wszak to 2020 był w Polsce rokiem Tyrmanda), ale ze względu na jakość tej pozycji w ciemno ulokowaliśmy ją na naszej liście TOP 10 najlepszych książek 2021.

Narzeczone Chopina” – Magda Knedler

Cieszymy się niezmiernie, że w naszym zestawieniu za 2021 rok znalazła się nowość napisana przez polską autorkę. „Narzeczone Chopina” to książka opowiadająca o czterech najbliższych kobietach Fryderyka Chopina, ale ta pozycja to nie tylko opowieść o mistrzu fortepianu i zakochanych w nim niewiastach. To również ogromnie ciekawa historia epoki romantyzmu, zgoła odmienna od tych znanych nam na lekcjach języka polskiego. To wszystko w połączeniu z wykwintnym językiem autorki czyni z „Narzeczonych Chopina” książkę wybitną.

Pieśń o Achillesie” – Madeline Miller

Jeśli szukacie pozycji, która wciąga od pierwszej strony i sprawi dużo przyjemności, to „Pieśń o Achillesie” poleca się sama. Książka Madeline Miller w pięknym stylu rozprawia o miłości, wojnie, podejmowaniu decyzji i życiu w starożytnej Grecji. Mimo że posiadamy wiedzę z mitologii, to przeżywanie całej historii na nas nie wpłynęło, a końcówka chwyciła za serce. Do tego piękne pióro autorki i przyciągające wzrok wydanie!

Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.

Zdążyć przed Panem Bogiem” – Hanna Krall

Kolejna książka w naszym zestawieniu TOP 10 najlepszych książek 2021, ale wydaje nam się całkiem możliwą sytuacja, w której ci, którzy przeczytali ją w minionym roku, to dodali ją do swojej listy. Historia Hanny Krall, oparta na rozmowie-rzece z Markiem Edelmanem, zastępcą dowódcy powstania w getcie warszawskim, większości czytelników dostarczy ogromnej dawki emocji. Ta jedna z lepszych, o ile nie najwybitniejsza, opowieść o Holokauście porusza takie tematy jak honor, godne życie i godna śmierć czy pozostanie człowiekiem w nieludzkich czasach. To książka, która dotknie najbardziej delikatne struny waszego ciała.

Wyborny trup” – Agustina Bazterrica

Wydaje nam się, że nie jest to pozycja, przy której każdy wytrzyma do samego końca. Autorka bowiem zaserwowała nam przerażającą, wstrętną, a może nawet i obrzydliwą wizję przyszłości. Książka pozwala nam zajrzeć w głąb natury ludzkiej, dzięki niej dowiadujemy się do czego jako ludzie jesteśmy zdolni. I chociaż ta historia nie jest posłańcem dobrych wiadomości, to cieszy nas, że właśnie ona trafiła do zestawieni TOP 10 najlepszych książek za 2021 rok.

Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.

Rok 1984” – George Orwell

Kolejna pozycja w tym zestawieniu, która nie jest lekturą łatwą, ale naszym zdaniem powinien ją znać każdy czytelnik. Orwell w swoim „Roku 1984” nie tylko wyjaśnia przyczyny powstania totalitaryzmów w XX wieku, nie tylko nas przed nimi ostrzega, ale właśnie robi to wszystko w wyjątkowy sposób. I to momentami przerażający, bo podczas lektury wielokrotnie mieliśmy dreszcze z przerażania tym, że opisywana sytuacja wydawała nam się znajoma…

Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.

„Wyspa” – Victoria Hislop

Piękna, wzruszająca, dramatyczna. Tak w skrócie można opisać historię przedstawioną w książce „Wyspa” Victorii Hislop. Zdecydowanie warta uwagi, poruszająca losy Spinalongi, tytułowej wyspy trędowatych. Jeśli mielibyśmy wybrać jeden tytuł wydany w poprzednim roku, który zdecydowanie musicie przeczytać, to byłaby to właśnie ta książka.

Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.

Almond” – Won-Pyung Sohn

Jedno z naszych największych czytelniczych niespodzianek 2021 roku. „Almond” to powieść uznana za wybitną historię o dorastaniu pośród rozmaitych trudności. To, co spotyka głównego bohatera, Yunjae, dotyka nas głęboko w sercu i sprawia, że niejednokrotnie wzruszyliśmy się podczas lektury. Powieść opowiada o chłopaku, który cierpi na aleksytymię, czyli zaburzenie w jądrze migdałowym w mózgu. Nastolatek nie odczuwa emocji, a prawdziwą sztuką autora było sprawienie, że czytelnik przeżywa jego losy z zapartym tchem.

Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.

Bezmatek” – Mira Marcinów

Wyczerpująca emocjonalnie lektura osoby, która próbuje żyć będąc w żałobie po śmierci matki. Książkę można zaliczyć do pamiętnika, bo nie brakuje w niej wspomnień, a i napisana jest specyficznym stylem. Proza miesza się w niej z poetyką, co sprawia, że jest to pozycja wyjątkowa. Autorka nie szczypie się w język, nie omija trudnych tematów, przedstawiając nam sprawozdanie z procesu umierania, cierpienia, żegnania, a potem wielkiej tęsknoty do matki. Przeczytaliśmy ją w 2021 roku z rozdartym sercem.

Wilkołak” – Wojciech Chmielarz

W książkach Wojciecha Chmielarza jest wszystko, czego pragniemy od dobrego kryminału: dynamiczna akcja, świetnie wykreowani bohaterowie i zaskakujące zakończenie. Dlatego zestawieniu najlepszych książek przeczytanych w 2021 roku nie mogło zabraknąć „Wilkołaka”. Zakończenie serii o Dawidzie Wolskim okazało się strzałem w dziesiątkę, a jego duet stworzony z Adamem Górnikiem będziemy pamiętać na dłużej.

Naszą recenzję przeczytacie TUTAJ.

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!

5/5 - (1 vote)
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights