Okładka książki "Dla ciebie mogę umrzeć" F. Scott Fitzgerald
Książka "Dla ciebie mogę umrzeć" F. Scott Fitzgerald

Zupełnie nowy zbiór opowiadań jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. Autor takich tytułów jak „Wielki Gatsby”, „Czuła jest noc” i „Ciekawy przypadek” Benjamina Buttona” przedstawia w swój oryginalny i niepowtarzalny sposób erę jazzu i pozwala czytelnikowi zbliżyć się do niedostępnego już świata.

„Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione opowiadania” F. Scott Fitzgerald

F. Scott Fitzgerald napisał zaledwie pięć książek, w tym jednej nie ukończył. Jak na pisarza zdaje się być to małym dorobkiem. Na szczęście pozostawił po sobie wiele opowiadań, których nowy tom ukazał się na naszym rynku. Odnalazłem w nim wcześniej niepublikowane teksty oraz szkic filmu, który nigdy nie powstał. Dla mnie, wielkiego fana talentu tego pisarza, jest to niesamowite uzupełnienie, ale również i inny, równie ciekawy rozdział jego prac.

Przeczytaj także: „WIELKI GATSBY” F. SCOTT FITZGERALD – RECENZJA

Era jazzu z bliska

Muszę przyznać, że „Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione opowiadania” to pierwszy zbiór opowiadań tak dobrze wydany. Znalazłem w nim zdjęcia, obszerny wstęp, przypisy, objaśnienia, a nawet wprowadzenia do dwóch opowiadań. Nareszcie sięgając po pozycję Fitzgeralda miałem możliwość bliższego zaznajomienia się z nim, nie tylko przez samą prozę, ale również wyjaśnienia, które nakreśliły i przybliżyły zarówno erę jazzu, jak i samego pisarza.

Okładka książki "Dla ciebie mogę umrzeć" F. Scott Fitzgerald
Książka „Dla ciebie mogę umrzeć” F. Scott Fitzgerald

Genialność i przenikliwość Fitzgeralda uderzyły we mnie tak samo, jak podczas pierwszego spotkania, przy okazji Wielkiego Gatsby’ego. Groteska przeplata się z tragizmem. Dramat nie jest tylko ogromnym nieszczęściem, mającym wzruszyć czytelnika i doprowadzić go do łez, jest również przestrogą i opisaniem przez autora pewnej powtarzalności oraz nieuchronności życia. Chyba za to najbardziej kocham Fitzgeralda. Humor jakim obdarza czytelnika jest gorzki i chyba właśnie przez to, historie wdzierające się w los bohaterów stają się takie prawdziwe. Świat jaki serwuje nam Fitzgerald nie jest ani dobry, ani zły. Przedstawia człowieka zmagającego się ze światem i ludźmi, a przede wszystkim z samym sobą.

Przeczytaj także: „GILEAD” MARILYNNE ROBINSON – RECENZJA

Uzupełnienie największych dzieł pisarza

Dodatkową szczyptą goryczy jest czas lat dwudziestych i trzydziestych. Atmosfera tamtych lat jest wyjątkowa poprzez miniony dekadentyzm, nowy wiek i ogromny przypływ chęci oraz woli życia po Wielkiej Wojnie. Fitzgerald jako jeden z czołowych pisarzy ,,straconego pokolenia” nakreśla wizję, ideę i życie tamtych lat. Opowiadania są dodatkiem i uzupełnieniem największych dzieł pisarza, ale każde z nich jest osobną, niezależną, inną historią. Przenikająca się ówczesna rzeczywistość i niezmienność ludzkich zachowań lub charakterów, tworzy swego rodzaju uniwersalizm, który się nie zestarzał, który jest zawsze aktualny. Choć od napisania niektórych opowiadań minął już wiek, to ich wartość tylko wzrasta z każdym kolejnym rokiem.

„Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione opowiadania” F. Scott Fitzgerald – recenzja

F. Scott Fitzgerald jest godny polecenia każdemu bibliofilowi. Jeśli ktoś ma ochotę zapoznać się z amerykańską literaturą lub czasami lat dwudziestych i trzydziestych, opowiadania Fitzgeralda są świetnym wyborem.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights