polecane premiery
polecane premiery

Polecane premiery styczeń 2022

Pierwszy miesiąc zapowiada się niezwykle ciekawie pod względem czytelniczym, dlatego wybraliśmy polecane przez nas premiery na miesiąc styczeń 2022. Coś was zainteresowało?


Polecane premiery styczeń 2022 – Literatura piękna polska

"Bowie w Warszawie", Dorota Masłowska
Książka Doroty Masłowskiej – „Bowie w Warszawie”

Dorota Masłowska „Bowie w Warszawie” – Wydawnictwo Literackie

Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego na pozór niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą jako ucieleśnienie tego, co niedoścignione i niedostępne, smuga koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie – opis od wydawcy.


Polecane premiery styczeń 2022 – Literatura piękna zagraniczna

"Biała elegia" Han Kang
Książka Han Kanga „Biała Elegia”

Han Kang – Biała elegia – Wydawnictwo WAB

Biała elegia to powieść inna niż wszystkie i najbardziej osobista w dorobku autorki. Literacka perełka, w której tematem przewodnim jest biel. To książka o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Oszałamiające badanie kruchości, piękna i obcości życia. Autorka napisała większą część powieści podczas zimowego pobytu w Warszawie – opis od wydawcy.


Polecane premiery styczeń 2022 – Reportaż

"Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci" Patrycja Dołowy
Książka Patrycji Dołowy „Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci”

Patrycja Dołowy – Skarby – Wydawnictwo Czarne

W 2017 roku Patrycja Dołowy została poproszona o pomoc – jej amerykańska przyjaciółka Michelle Levy chciała dowiedzieć się czegoś o swojej prababci Salomei. Tak zaczęła się wędrówka, która potoczyła się w niespodziewany sposób i poprowadziła w nieoczekiwanych kierunkach. W jej trakcie Dołowy spotkała innych poszukiwaczy – amerykańskich potomków polskich Żydów, których przywiodła do Polski legenda o rodzinnym skarbie lub wizja utraconego raju. Trafiła też na Polaków, którzy stali się lokalnymi strażnikami żydowskiej pamięci. Zaintrygowało ją, co tak naprawdę popycha ich do działania. Co znaczy wciąż żyć na grobach, a co znaczy żyć zupełnie bez nich? – opis od wydawcy.


Polecane premiery styczeń 2022 – Non fiction
"Lata" Anne Ernaux
Książka Anne Ernaux „Lata”

Anne Ernaux „Lata” – Wydawnictwo Czarne

Od wstydu wychowania w robotniczej rodzinie po wstydliwe przyjemności klasy średniej. A wszystko to na tle wielkiej historii, której motywem przewodnim było wyzwolenie. Wyzwolenie polityczne, wyzwolenie seksualne, wyzwolenie z klasowych ograniczeń. Ernaux mierzy się z zagadnieniami rewolucji obyczajowej, postępującego konsumpcjonizmu i sekularyzacji, przywołuje przełomowe momenty dla historii Francji i Europy – opis od wydawcy.


Polecane premiery styczeń 2022 – Poezja
"Ręka pszczelarza" Tomasz Różycki
Książka Tomasza Różyckiego „Ręka pszczelarza”

Tomasz Różycki „Ręka pszczelarza” Wydawnictwo Znak

W nocnym labiryncie zgiełku i neonowych świateł poeta szuka zbawienia. Zagląda w zaułki zamieszkane przez migrantów i uchodźców, błądzi ścieżkami ich lęków i frustracji. Gubi się między jawą a snem – opis od wydawcy.


Polecane premiery styczeń 2022 – Kryminał
"Wędrowiec" Luca D'Andrea
Książka Luki D’Andrei „Wędrowiec”

Luca D’Andrea „Wędrowiec” Wydawnictwo WAB

Tony Carcano jest odnoszącym sukcesy pisarzem. Jednak mimo to nie prowadzi szczególnie błyskotliwego życia. Nieoczekiwane wtargnięcie w jego życie Sibylle, niebezpiecznie fascynującej dwudziestolatki, która jeździ crossowym motocyklem i trzyma w kieszeni szortów nóż sprężynowy, całkowicie burzy jego ułożoną codzienność. Tony, przy pomocy Sibylle, będzie zmuszony wznowić śledztwo, które porzucił przed laty. Trop zaprowadzi dwójkę bohaterów na spotkanie z zamkniętą wspólnotą górskiej miejscowości Kreuzwirt. Dochodzenie odsłoni mroczną tajemnicę, kłamstwa, przemoc, chciwość i szaleństwo – opis od wydawcy.


Polecane premiery styczeń 2022 – Literatura młodzieżowa
"Gorzki smak jej wielkiej radości" Tehereh Mafi
Książka Tehereha Mafiego „Gorzki smak jej wielkiej radości”

Tehereh MafiGorzki smak jej wielkiej radości” – Wydawnictwo WeNeedYA

Jest rok 2003. Minęło kilka miesięcy, odkąd Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Irakowi. Amerykański świat polityczny błyskawicznie się zmienia. Napięcie jest ogromne, liczba przestępstw popełnionych z nienawiści rośnie, agenci FBI obserwują lokalne meczety, a społeczność muzułmańska jest nękana i atakowana bardziej niż kiedykolwiek. Shadi, nosząca hidżab, spuszcza głowę i chowa się w mroku. Dziewczyna nosi imię, które oznacza „radość”, ale nieprzerwanie prześladuje ją smutek. Jej brat nie żyje, ojciec umiera, matka nie radzi sobie z rozpaczą, a jej najlepsza przyjaciółka w tajemniczy sposób zniknęła. Ponadto serce dziewczyny…
… jest złamane – opis od wydawcy.

Jeśli spodobał ci się ten artykuł, może zainteresuje cię również „Powrót Wilka”.

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

1 Comment

  • Widzę tutaj dużo książek dla siebie 🙂 Ze świetnych premier tego miesiąca polecam „Sumienie”. Niezwykle wciągająca i emocjonująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *