Od lipcowych premier książkowych aż zakręciło nam się w głowie! Wydawnictwa przygotowały bogatą ofertę premier, od których aż głowa boli! Zapraszamy na nasze comiesięczne zestawienie najciekawszych premier książek lipiec 2024.

Premiery książek lipiec 2024. Na co zwrócić uwagę?

Nowy miesiąc standardowo rozpoczynamy od solidnej dawki nowości na rynku wydawniczym! Standardowo na początku miesiąca prezentujemy wam najciekawsze książki na lipiec 2024 roku. Wydawnictwa przygotowały wiele interesujących zapowiedzi wydawniczych. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie z poniższego zestawienia.

Aby ułatwić wam wybór, podzieliliśmy nowości książkowe na różne kategorie i wybraliśmy naszym zdaniem największe perełki. Poniżej przedstawiamy listę premierowych książek na lipiec 2024 roku wraz z krótkimi opisami przygotowanymi przez wydawców.

Nowości książkowe lipiec 2024 – literatura piękna

Björn Hlynur ma trzydzieści trzy lata i mieszka z matką, spędzając czas na oglądaniu filmów dla dorosłych i paleniu papierosów. Żyje w swoim mikrokosmosie w Reykjaviku, unikając dorosłości. Jego życie kręci się wokół przełączania programów, nocnych klubów i filmów wideo. Sytuacja się zmienia, gdy do domu wprowadza się piękna narzeczona jego matki. To poruszająca, groteskowa opowieść o szaleństwie współczesnego świata, znana również dzięki adaptacji filmowej.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa ArtRage.

Flo przeżywa kryzys – praca ją nuży, związek się rozpada, a Tokio wydaje się zbyt znajome. W metrze natrafia na porzuconą powieść „Dźwięk wody”, co odmienia jej życie. Ayako, najbardziej zagadkowa osoba na wyspie Honsiu, prowadzi kawiarnię w Onomishi. Jej życie zmienia się, gdy pojawia się długo niewidziany wnuk, rysownik Kyo. Razem odkrywają siebie na nowo dzięki upływającemu czasowi. Flo, tłumaczka, przybywa do Onomishi, by odnaleźć tajemniczego pisarza. Cztery pory roku w Tokio to spacery kocią alejką i cień góry Fuji, pełne wspomnień i emocji.

Nick Bradley, autor „Kota w Tokio”, debiutu 2021 roku, spędził wiele lat w Japonii, co przenika jego twórczość.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Choć Mam na imię Folkví dzieje się w epoce wikingów, Maria Hesselager opowiada o sprawach ponadczasowych: miłości, groźbie utraty i o tym, do czego zdolni jesteśmy się w skrajnych sytuacjach posunąć.

W osadzie wikingów Folkví i jej brat Áslakr dorastali w komfortowych warunkach, związani ze sobą niezwykle mocno. Po śmierci rodziców, Folkví uczy się magiczno-akuszerskiego rzemiosła, a Áslakr wyrusza w swoją pierwszą wyprawę. Gdy wraca, oznajmia, że zaręczył się z Gerd, co wprawia Folkví w gniew. Áslakr ma wziąć ślub, ale najpierw czeka ich brzemienne w skutki lato.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa ArtRage.

Zmysłowa powieść nominowana do Nagrody Bookera 2023 oparta na prawdziwych wydarzeniach. W 1921 roku na wyspie Penang w Malezji Lesley Hamlyn i jej męża Roberta odwiedza pisarz William Somerset Maugham, podróżujący ze swoim sekretarzem i kochankiem Geraldem. Maugham, zmagający się z trudnościami osobistymi i finansowymi, podejrzewa Lesley o romans z chińskim rewolucjonistą Sun Yat Senem. Zacieśniając relację z Lesley, odkrywa historię pełną namiętności, intryg, skandalu i rewolucji. Tan Twan Eng, autor „Ogrodu wieczornych mgieł”, stworzył opowieść o miłości, zdradzie, zbrodni i odkupieniu.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Poznańskie.

Nie sztuką jest zatrzymać upływ czasu, lecz wyluzować w każdym wieku. Katarzyna Grochola opowiada o dystansie, którego wszyscy potrzebujemy, aby dać sobie odetchnąć. W życiu matki Wiki nadchodzi chwila utraty kontroli, gdy jej syn Piotruś zaręcza się z Agatą. Matka często czuje, że to ona musi o wszystko zadbać. Katarzyna Grochola zachęca, by dorosnąć, spuścić z łańcucha i się śmiać. Ile jest w Tobie z Wiki, ile z Katarzyny Grocholi, ile z matki Polki? Wyluzuj!

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Literackie.

Życie Gosi Golab w Londynie to pasmo niepowodzeń. Były chłopak złamał jej serce, praca na kasie niszczy jej duszę, a rozwód rodziców rujnuje jej finanse. Współlokatorka oskarża ją o morderstwo, ale Gosia postanawia zmienić swoje życie. Jednak wszechświat nie zawsze nagradza, a Gosia nie jest szczególnie dobrą osobą.

„Nocna zmiana” to anglojęzyczny debiut powieściowy Ani Bas, łączący zmysł obserwacji Doroty Masłowskiej i humor Bridget Jones. Powieść, doceniona przez zachodnią prasę, jest komedią romantyczną, satyrą społeczną i listem miłosnym do emigrantów oraz ich dzieci.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Horyzont.

Premiery książek lipiec 2024 – fakt i biografie

Czy można kochać mężczyznę, który dzieli kobiety na boginie i szmaty, zmienia partnerki jak rękawiczki, był dwukrotnie żonaty i jednocześnie utrzymywał intymne relacje z innymi? Picasso miał burzliwe związki z siedmioma kobietami, z których dwie oszalały, a dwie popełniły samobójstwo. Kim były te silne, utalentowane kobiety i dlaczego z nim były? W tle ich historii pojawiają się znane postacie epoki, kreacje od Diora i Chanel, szybkie samochody, szampan i kawior, oraz ważne wydarzenia polityczne. „Kobiety są maszynami do cierpienia” – powiedział Picasso. Poznaj kobiety, które go inspirowały, kochały i nienawidziły.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Koncept.

„Barykady ’44” opowiadają o powstańczym symbolu oporu i nadziei w Warszawie podczas II wojny światowej. Budowane były z różnych materiałów przez mieszkańców miasta, służyły jako obrona przed niemieckimi atakami. Niektóre istniały tylko przez kilka godzin, inne przez kilka tygodni, stając się symbolem tragicznych wydarzeń i ofiar w walce o wolność Polski.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Horyzont.

Drugi tom bestsellerowego cyklu z Matthew Shardlake’iem to emocjonująca podróż do mrocznej epoki Tudorów. Prawnik Shardlake podejmuje się obrony Elizabeth Wentworth oskarżonej o morderstwo, jednocześnie realizując tajną misję na zlecenie kanclerza Thomasa Cromwella. Podczas przejmowania majątków kościelnych odkryta zostaje formuła legendarnego greckiego ognia, który może uratować Cromwella. Shardlake musi odnaleźć mordercę i odzyskać formułę, aby ocalić Elizabeth. Cykl autorstwa C.J. Sansoma sprzedał się w ponad 4 milionach egzemplarzy i zdobył prestiżową nagrodę Diamond Dagger.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Madonnę początkowo opisywano jako „niegrzeczną dziewczynę z chłopięcych marzeń”, jednak szybko stała się ikoną kobiecych fantazji. Jej pojawienie się na scenie zmieniło zasady gry w muzyce pop, ukazując, że kobiety mogą przyciągać tłumy, nie tylko śpiewając o mężczyznach. Madonna stała się ikoną LGBTQ+, feministką, filantropką i artystką, która nie oddzielała swojej muzyki od polityki.

Mary Gabriel w swojej książce portretuje Madonnę z precyzją, ukazując ją jako nie tylko królową popu, ale także jako prowokacyjną twórczynię, która zmieniała kulturę na całym świecie. Opowieść obejmuje wczesne etapy kariery Madonny, jej polityczne deklaracje, momenty kryzysu oraz cenę, jaką zapłaciła za swoje decyzje. Autorka, finalistka nagrody Pulitzera, przedstawia nie tylko życie Madonny, ale także innych wybitnych artystów, takich jak Andy Warhol, Keith Haring czy Tupac Shakur.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Koncept.

Nowości wydawnicze lipiec 2024 – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Lawrence Ferlinghetti, jako poeta, malarz i wydawca związany z pokoleniem beat generation, był nie tylko buntownikiem, ale także wrażliwym obserwatorem życia, który pragnął malować światło na murach codzienności. Jego twórczość, przedstawiona m.in. w książce „Świat Hoppera”, ujmuje piękno świata i sztuki, co zostało pierwszy raz szeroko omówione w polskojęzycznym przeglądzie jego dzieł, sprzedanego w milionach egzemplarzy.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak.

Bella Ainsworth, właścicielka ekskluzywnego hotelu Portofino na włoskiej riwierze, zmaga się z nietypowymi gośćmi, takimi jak dawna miłość męża Julia z córką Rose oraz inni interesujący przybysze. Wszystko idzie dobrze, dopóki lokalny polityk nie grozi zamknięciem hotelu, a cenny obraz Rubensa znika, zamykając wszystkich w hotelu na czas śledztwa, gdzie każdy ma swoje tajemnice.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Marginesy.

Maria Paszyńska w swojej książce opisuje nieznane historie kobiet z warszawskiego Liceum im. Słowackiego, które pomagały w Powstaniu Warszawskim. Dziewczęta jak Natalia, Ewka, Halina i Wandzia ryzykowały życiem, organizując przerzuty, drukując tajne materiały i uczestnicząc w zasadzkach. Ich codzienność to nie tańce i marzenia o przyszłości, lecz walka w kanałach i tajne komplety. Paszyńska zwraca uwagę na nieoceniony wkład tych bohaterek w walkę o niepodległą Polskę, ukazując dramatyczne losy młodych kobiet w czasach okupacji.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Znak Literanova.

Okładka książki "Kronika ptaka nakręcacza" Haruki Murakami
Książka „Kronika ptaka nakręcacza” Haruki Murakami

„Kroniki ptaka nakręcacza” Harukiego Murakamiego opisują życie Toru Okady, który traci pracę, kota, i żonę, co prowadzi go do głębokiej przemiany osobistej. Poszukiwania zaginionego kota otwierają drogę do serii niezwykłych spotkań, które zmieniają jego życie i prowadzą go do nowej duchowej ścieżki. Ostatecznie, po odejściu żony, Toru znajduje nowe poczucie celu i gotowość do rozpoczęcia nowego rozdziału w swoim życiu.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Muza.

Karol Darwin, znany jako jeden z największych naukowców w historii, był młodym i pełnym energii mężczyzną, który w wieku 22 lat rozpoczął pięcioletnią podróż na HMS Beagle. Podczas tej ekspedycji Darwin przemierzał oceany, odwiedzał kontynenty i niebezpieczne wyspy, miał kontakt z różnymi kulturami i zmagał się z niesprawiedliwościami, co radykalnie zmieniło jego spojrzenie na świat. Ta podróż była kluczowa dla jego późniejszych badań nad ewolucją i systematyką, które uczyniły go jednym z najwybitniejszych uczonych w historii.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa HI:STORY.

Okładka książki "Teściowa" Moa Herngren
Książka „Teściowa” Moa Herngren

Druga książka z cyklu „Sceny z życia rodzinnego“ autorstwa Moi Herngren, popularnej nie tylko w Skandynawii, ale na całym świecie po debiucie powieści „Rozwód“, skupia się na trudnych relacjach rodzinnych. Główną bohaterką jest Asa, która po śmierci matki stara się nawiązać bliższy kontakt ze swoim synem Andreasem. Jednak ich relacje komplikują się, gdy syn poznaje nową partnerkę, Josephinę, a życie razem z nią i synem okazuje się pełne niespodzianek i konfliktów. Książka ukazuje dramatyczne zmiany w relacjach rodzinnych oraz próby Asy, by odnowić więź z synem i jego partnerką, które nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty.

Więcej na temat tej książki przeczytasz na stronie wydawnictwa Albatros.

Premiery wydawnicze lipiec 2024 – kryminały

Na końcu musimy wspomnieć o premierach kryminałów, które również pojawią się w czerwcu. Ich liczba jest tak duża, że stworzyliśmy oddzielne zestawienie z najlepszymi nowościami tego gatunku. Znajdziecie je na naszym blogu (sprawdź na https://przeczytane.net/premiery-kryminalow-lipiec-2024/).

Jeśli chcesz nas wesprzeć, postaw nam KAWĘ! Zastrzyk energii gwarantowany!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuX-ie (dawniej Twitterze) i Instagramie!

Zostaw po sobie ocenę!
Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

By Paweł Łopienski

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane. Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki. Kontakt: pawell@przeczytane.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Verified by MonsterInsights