okładka książki "Szybko, szybciej, najszybciej" Mikołaj Sokół
Książka "Szybko, szybciej, najszybciej" Mikołaj Sokół

„Szybko, szybciej, najszybciej” Mikołaj Sokół – recenzja

“Szybko, szybciej, najszybciej” to książka jednego z najpopularniejszych dziennikarzy zajmujących się Formułą 1 w Polsce. Mikołaj Sokół stworzył istną encyklopedię i pozycję “must have” dla pasjonatów prawdziwego ścigania. 

„Szybko, szybciej, najszybciej” – Mikołaj Sokół o historii motorsportu

Formuła 1? Czy tam dzieje się coś poza jazdą w kółko?”, tymi słowami wstęp do tej książki zaczął Marcin Budkowski. Znam wiele osób, którym takie pytanie przychodzi do głowy za każdym razem, kiedy wspomnę o tej dyscyplinie. Mikołaj Sokół w błyskawiczny sposób daje do zrozumienia, że Formuła 1 to coś więcej niż tylko ściganie. Za tym kryje się wielka polityka i rywalizacja na wielu szczeblach. To także techniczne niuanse, które pozwalają zyskać setne sekundy, decydujące o losach mistrzostwa świata. 

Przeczytaj także: „Wieczny Ayrton Senna” Richard Williams – recenzja

Mikołaj Sokół to dziennikarz sportowy, bardzo dobrze znany w naszym kraju z komentowania Formuły 1. “Szybko, szybciej, najszybciej” to kompendium wiedzy na temat królowej motorsportu. Autor zaproponował miłośnikom tej dziedziny sportowej osiemnaście rozdziałów, w których opisał najciekawsze jego zdaniem wyścigi w historii. I zrobił to w sposób, jakiego oczekiwalibyśmy właśnie po Mikołaju Sokole

Sokolim Okiem o Formule 1

Formuła 1 przebyła bardzo długą drogę, aby znaleźć się w miejscu, w którym jest obecnie. Pościg za ułamkami sekund kosztował niejednego kierowcę najwyższą cenę, czyli własne życie. Za dużą zaletę “Szybko, szybciej, najszybciej” należy uznać to, że jest obsypana technicznymi nowinkami. Autor w miarę prosty dla laika sposób wprowadza nas w detale, innowacje i modyfikacje bolidów dokonywane przez lata. Wszystko przedstawione w rzetelnym, ale również wciągającym stylu. Tym samym potwierdził, że potrafi równie mocno zainteresować w piśmie, co podczas transmisji w telewizji.  

Trudne decyzje

Mikołaj Sokół nie miał łatwego zadania. Zmieszczenie całej historii Formuły 1 w 600 stronach książki, wydawało się niemożliwe. Choć “Szybko, szybciej, najszybciej” wydaje się uporządkowaną lekturą, to czasem można się pogubić od natłoku informacji. Autor potrafi w ramach jednego rozdziału biegać w przód i w tył po latach, sezonach czy nawet dekadach. Trzeba jednak przyznać, że skupienie się na wybranych wyścigach pozwoliło lepiej przygotować książkę, którą czytelnik przeczyta bez większego znużenia. 

Przeczytaj także: „Mechanik. Kulisy padoku Formuły 1 i tajemnice rywalizacji” Marc Priestley – recenzja

Taka struktura pozycji sprawiła, że Mikołaj Sokół był zmuszony wybrać jego zdaniem najważniejsze wyścigi. Na takiej sytuacji ucierpieli fani Michaela Schumachera, Fernando Alonso czy Sebastiana Vettela. Początek pamiętnej dominacji Ferrari również został opisany bardzo pobocznie. Z kolei kibice Maksa Verstappena rozgrzeje ostatni rozdział poświęcony sezonowi 2021 i sensacyjnym zwycięstwie Holendra nad Lewisem Hamiltonem.  

„Szybko, szybciej, najszybciej” Mikołaj Sokół – recenzja

Na rynku wydawniczym istnieje kilka interesujących książek poświęconych Formule 1. “Szybko, szybciej, najszybciej” jest jednak najciekawszą z nich. Pozycja autorstwa Mikołaja Sokoła to istna encyklopedia fanów prawdziwego ścigania. Książka jest obszerna i pełna faktów na temat całej historii Formuły 1. Należy zaliczyć tę lekturę do grona „must have”, jeśli kiedykolwiek interesowaliście się tym sportem.

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym Facebooku i Instagramie!

5/5 - (1 vote)

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *