Okładka książki "Podróż. Wielka Panda i Mały Smok" James Norbury
Książka "Podróż. Wielka Panda i Mały Smok" James Norbury

„Podróż” James Norbury – recenzja 

„Podróż” autorstwa Jamesa Norbury’ego klasyfikowana jest często jako literatura dziecięca. Niesłusznie. Ilustrowana historia Wielkiej Pandy i Małego Smoka to spora garść inspiracji dla niejednego dorosłego. 

Materiał powstał dzięki współpracy z wydawnictwem Albatros.

„Podróż” James Norbury 

To miejsce jest niesamowite, Wielka Pando. Drzewa, góry, lasy, ptaki i zwierzęta… to wszystko jest tak magiczne. Jesteśmy wielkimi szczęściarzami… Dlaczego więc mam poczucie, że czegoś mi brakuje? Czuję się niepełny? 

Tymi słowami Małego Smoka, rozpoczyna się wielka podróż dwójki przyjaciół. Trudna wędrówka za czymś nieuchwytnym, nieznanym, niedostępnym. Wielka Panda pragnie uleczyć swojego towarzysza, który czuł się nieszczęśliwy. Uznała, że każda zmiana będzie lepsza niż stanie w miejscu. Więc ruszyli w drogę. Na swojej drodze napotykają na spore przeszkody, a trudne wydarzenia są powodem do zmartwienia i smutku. Przyjaźń bohaterów zostaje wystawiona na próbę, jednak mimo przeciwności pozostają nierozłączni w różnych okolicznościach i wzajemnie się wspierają. 

Przeczytaj także: „KOCIA KAWIARNIA” ANNA SOLYOM – RECENZJA

Mądrości wylewające się z książki 

Ilustrowana książka autorstwa Jamesa Norbury’ego pochłonie Was do reszty. I mimo że cała lektura zajmuje do trzydziestu minut, to warto pochylić się nad nią dłużej. Podróż” zawiera w sobie wiele mądrości, z których skorzystać mogą osoby w każdym wieku. Choćby motyw wędrówki, tak popularny w literaturze. Owa podróż to wszelkie zmiany, które towarzyszą nam w naszym życiu. Taką podróż odbywamy przez całe swoje istnienie. Nie zawsze są to zmiany na lepsze. Lecz, podobnie jak Mały Smok, musimy te nowe doświadczenia przekuć w coś pozytywnego. To jedna z mądrości, które wylewają się z książki wydanej przez wydawnictwo Albatros. 

Okładka książki "Podróż. Wielka Panda i Mały Smok" James Norbury
Książka „Podróż. Wielka Panda i Mały Smok” James Norbury

Podróż” jest oszczędna w słowach, lecz bogata w przekazie. Na myśl przychodzi mi od razu lektura Chłopiec, kret, lis i koń” autorstwa Charliego Mackesy’ego. Mimo że tekstu było w nich „jak na lekarstwo” to treść jest tak bogata, że można o niej dyskutować godzinami. Krótkie sekwencje sprzyjają zatrzymaniu się i wyciąganiu wniosków. I jestem pewny, że wracając do tej książki, za każdym razem zwrócimy uwagę na inny szczegół. Na inny morał, który możemy z niej wynieść.  

Japońska kaligrafia i drzeworyty 

Podczas lektury odniosłem wrażenie, że każdy znajdzie w Podróży” coś dla siebie. Nawet jeśli do czytelnika nie przemówi treść, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że urzeknie go piękne wydanie. Należą się słowa uznania za to, że pozycja Jamesa Norbury’ego prezentuje się kapitalnie. Warto zerknąć na tę książkę również ze względu na bogate ilustracje. Podróż” jest pełna opisów pięknych krajobrazów, tradycyjnych miasteczek i kulturowych zwyczajów Chin. Autor przeprowadza nas przez różne regiony kraju i pokazuje nam różne aspekty życia chińskiego społeczeństwa.

Przeczytaj także: „MILCZĄCY ZAMEK” KATE MORTON – RECENZJA

„Podróż” James Norbury – recenzja 

Reasumując, ilustrowana historia Wielkiej Pandy i Małego Smoka to spora garść inspiracji dla niejednego dorosłego. To przykład przyjaźni, która pozwala odkrywać świat, ale również samego siebie. To również wsparcie dla tego, kto znajduje się przed trudnym wyborem, niepewny konsekwencji (niekoniecznie dobrych) swojej decyzji. Podróż” autorstwa Jamesa Norbury’ego sprawdzi się jako prezent jako książka dla czytelników w każdym wieku. 

Jeśli spodobał ci się ten materiał, może zainteresuje cię również „Dlaczego nie czytamy książek?”!

Więcej ciekawostek o literaturze znajdziesz na naszym FacebookuTwitterze Instagramie!

5/5 - (1 vote)

Redaktor prowadzący bloga Przeczytane.

Książkoholik. Miłośnik literatury pięknej, brytyjskiej muzyki i francuskiej piłki.

Kontakt: pawell@przeczytane.net

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *